| Teeeodora a întrebat:

Heiii din nou.
Am discutat cu parintii mei(sunt plecati in UK) pe wapp in seara asta si au zis ca nu pot veni de sarbatori dar vor veni la vara si vor sta iulie-august aici. Mi-am propus sa le fac o surpriza: cand vin, in casa sa fie un buchet de trandafiri rosii care sa scrie "bine ati venit"(mamei ii plac trandafirii rosii foarte mult) iar din niste sticle de alcool "ne-ati lipsit" sau "ne-a fost dor de voi". Sper sa intelegeti ideea. Am fost la o florarie, am vorbit si cu tot cu aranjament ma ajunge 4000 lei.
Ceea ce ma intereseaza este cum fac eu rost de 4000 lei pana in iunie?
Primesc 500 lei pe saptamana dar, recunosc, eu sunt foarte cheltuitoare gen 200-250 se duc numai pe taxi (mami mi-a zis ca e mai 'safe') iar restul se duc pe kfc/mc sau daca vad o chestie draguta intr-un mall mi-o cumpar si mai raman cu 10-20 lei.
1. Vi se pare aceasta surpriza demna de 2 avocati?
2. Cum pot economisii bani? Daca se poate, fara idei de genul sa le cer mai multi bani pentru ca eu ma gandesc ca ei acolo poate stau cu 100 de euro pana la urmatorul salariu doar ca sa avem eu si sora mea(are 18)ce ne dorim si sa nu ne lipseasca nimic.

3 răspunsuri:
| dracdecopil a răspuns:

Poate ar aprecia mai bine un lucru folositor decat flori si alcool.

| adrianacornea a răspuns:

Din 2000 de lei lunar nu reusesti sa strangi pana in iunie 4000? Aoleu.
Din aia 500 de lei poti pune macar 100 de lei deoparte, sau sa ii tina cineva daca zici ca ii cheltuiesti. Desi mi se pare absurd laughing iar legat de surpriza..eu zic sa te mai gandesti. Toate cele bune.

| Ellagabriela16 a răspuns:

Daca iti doresti atat de mult sa le faci o surpriza parintilor tai(ceea ce ar fi frumos din partea ta sa te straduiesti si tu pentru ca si ei fac un efort imens) Ar trebui sa incepi sa mergi cu autobusul pentru ca dai numai 2 lei (depinde de zona unde stai oricum nu depaseste 10 lei)sau orice alt transport mai ieftin si daca vezi ceva care iti place nu stiu eu as face un efort si nu mi.as luao sau as merge la alt magazin in care este mai ieftin ace lucru. Daca esti la scoala nu iti cumpara mancare din oras si mananca dimineata bine iar daca stai mai mult fa.ti un sandwech(nu stiu daca am scris corect