| Asenav a întrebat:

Helaw! Sunt noua pe acest site. Am sa ma prezint pentru inceput. Am 14 ani. Sunt timida,energica si amuzanta. Eu stau cu parinti intr-o garsoniera. In camera mea se regasesc lucruri ce nu ar trebui sa existe acolo, precum un bidon cu apa(40l) si un cuptor cu microunde. sad La tara avem o casa mare,dar nu ne putem muta din cauza bunicilor care ma pun mereu s ale fac curat in camera lor,dupa spunand ca era curat,dar am facut eu mizerie. sad Pe mami ar pune-o mereu sa gateasca, ...si pe tati sa ii duca peste tot cu masina. E cam nasol ca nu stam intr-o casa mare. La scoala invat bine,dar la capitolul socializare o duc foarte rost. Colegi au grupulete,iar eu sincera sa fiu nu fac parte din niciunul. Fetele mereu rad pe la spate de hainele mele. (ma imbrac cu blugi largi si uniforma). Sunt slabuta si mai mereu cand ma iau la bataie nu ripostez. Nu sunt genul care sare la bataie din orice. Ei mereu se lauda cu xbox-urie, telefoanele de 20-30 de mil etc. Si eu am laptop,PC si o tableta,dar nu sunt cine stie ce si nu imi place sa ma laud. Uneori ma intreb De ce,nu sunt si eu bogata ca ceilalti? De ce,nu putem sta la tara? De ce, nu pot sa fiu intr-un grup? Dau funda. Si sper sa ma inteleg cu voi.

13 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Daca le permiti, ce sa iti fac?
Adica, pe bune, dintre toate persoanele pe care le cunosc si care au "n" telefoane de 20-30 mil sau mai stiu eu ce alte lucruri scumpe, nu stiu sa marginalizeze pe cineva doar pentru ca "nu au bani" ( asa cum spui tu).
Cat despre imbracaminte, ai putea sa mai schimbi putin stilul vestimentar. Nu cred ca ti-ar fi greu si nici nu necesita multi bani.
Te iau la bataie si tu stai pur si simplu? Pai scuza-ma, daca tu nu ripostezi, cum vrei sa te lase in pace?
Ai o mare vina, pentru ca tu gandesti ca e totul din cauza situatiei financiare si uiti ca de drept si de fapt, tu poti schimba totul.
Imi pare rau, dar cam trebuie sa accepti adevarul.

| Radu284 a răspuns:

1. Casa e a bunicilor, nu? Daca e casa lor, atunci sunt regulie lor. Totusi, ai putea sa le spui ca daca se comporta asa cu voi, si voi o sa va comportati la fel cand vor avea nevoie de ajutorul vostru.

2. Daca ai laptop, tableta si desktop, nu esti saraca. Ca 'jucarii', eu mai am si un Kindle si un telefon vechi de vreo 3 ani (Samsung Galaxy Nexus). Si nu sunt absolut de loc sarac, mi-as putea lua cam ce vreau. La varsta ta, nu aveam nici macar un desktop, de laptop nici nu putea fi vorba, iar tabletele nu existau (ma rog, nu in forma asta).

3. care e problema cu blugii largi? Si eu ma imbrac numai cu blugi largi, si as putea sa-mi iau cate perechi de blugi vreau. E alegerea mea sa port blugi largi, cui nu-i place sa nu se uite la mine happy

4. Nu cred ca ai vrea sa faci aprte dintr-un grup de oameni care se comporta asa. Pe de alta parte, daca o alta fata da in tine, riposteaza. Nu trebuie sa fi bine facuta. Majoritatea fetelor de varsta ta nu stiu sa se bata.

5. Fi multumita cu ce ai, cateva miliarde de oameni si-ar dori sa aiba ce ai tu happy

| GeorgyyyBuaa a răspuns:

Buna eu stau la tara si nu imi place deloc urasc sa stau aici e urat si plictisitor imi doresc foarte mult sa stau la oras nu iti imaginezi... la scoala sunt la oras si am aceeasi problema adica nu au nimic cu mine doar ca isi bat joc de mine ca stau la tara atata si la mine sunt cu grupuri dar eu ma bag in seama cu ei sa i scoala cu care cred eu ca nu prea comenteaza si am inceput sa ma inteleg cu unii din ei dar ei pot face glume si poti sa te scoti razand nu fi serioasa fa si tu glume fi tu insati poate ei te iau asa ca esti serioasa fi si tu glumeata si la imbracaminte. cei cu tine fata:)) glm. adica fi si tu mai asa tupeista si nu te lasa sa moale sa te faci de ras si e super bine ca esti slaba numai bine :* ia-ti colanti cand ai sport si o bluza intr-o plasa sau undeva da una dinaia mai sexi. poarta blugi stramti pe tine arunca in foc blugii largi! asculta bine si ia-ti niste bluze de domnisoara nu de copii mici adica nu iti lua cu porcari ia-ti ceva matur ca esti mare si esti de aceeasi varsta cu mine, uniforma. e stiu cum e dar la sport o dai jos si iti iei bluza, parul il lasi desfacut fie ca e scurt fie ca e lung in caz ca nu te lasa cu parul desfacut la sport fa-ti un coc doar la ora de sport dupa il dai jos daca vrei. nu trebuie neaparat sa te machiezi dar e bine daca te dai un pic cu rimel si cu luciu de buze esti mare acuma. daca ai cosuri ia-ti creme si din astea cauta pe TPU. si fate si tu frumoasa sa arati bine si sa fi mereu curata si parul la fel sa nu fie uns sa te faci de ras..penseaza-te! si sa te dai cu parfum sau spray poti lua cu tine dpa ce faci sport ai grija de igiena ta ca e importanta daca o sa faci astea o sa fi mai acceptata si e bine ca inveti. Nu e nevoie sa te dai mare daca faci aceste lucruri le poti face si daca nu ai bani sunt sigura. Banii, banii sunt o mare problema dar nu trebuie sa ai nu stiu cat de mare avere sa arati bine dar pune si tu suflet dupa cum arati sa iti pese sa nu te faci de ras e important fie care parinte se descurca cum poate asta e nici eu nu sunt bogata dar am grija de cum arat mai ales ca sunt la cea mai figuranta scoala si daca ai 2 prieteni este bine macar nu esti singura. Sa nu vrei sa stai la tara e farte urat mie nu imi place fi mandra ca stai unde stai fa-ti si altii prieteni nu ne aparat din clasa ta pe cineva din zona si nu conteaza ca esti la scoala ca esti afara imbraca-te frumos ai sa vezi ca o sa fie o mare schimbare daca o sa o faci du-te la cumparaturi sunt si haine ieftine dar ia-ti ceva pe corp acum serios si jeaca ia-ti de piele pe corp si blugi skinny, despre incaltaminte iti poti lua converse sau vans sau ceva in genul asta..si bluze mai nou se poarta cu colturi in jos gen astea de pe site asta http://www.escapestarjeans.ro/index.php?route=product/category&path=16 si pe site asta http://starshiners.ro/ si asta http://www.incaltaminte-imbracaminte.ro/ stiu ca aici ti se vor parea scumpe dar poti gasi asa si la pret ieftin oricum iti poti lua de pe site daca iti intrebi parintii. Daca o sa faci schimbarea asta poti intra intr-un grup si fi fericita asa cum esti. Apropo daca ei te injura nu le mai permite dar se poate sa glumeasca asa ca glumeste si tu dar dupa ce ai spus aici cred ca ti-o spun in serios sa ai grija de tine da-mi site la facebook sau id de mess te pup si sunt sigura ca daca faci schimbarea asta o sa fie bine ps. nu fa greseala sa te muti la tara chiar daca pare mai frumos nu e!

| GeorgyyyBuaa a răspuns (pentru GeorgyyyBuaa):

Am uitat sa spun ca sa nu mai fi timida sa fi tupeista vei castiga mult din asta si sa le spui parintilor tai ca nu iti place cum e camera ta si ar trebui sa te apuci singura sa fi ordonata si arunca hainele urate care le ai gen blugii aia urati si largi si uniforma nu trebuie sa ti-o iei completa doar partea de sus vesta sau camasa sau tricou ce ai nu trebuie sa iti mai iei si cravata aia urata. scuze daca siturile alea ce ti le-am dat sunt putin cam. prea de tot pentru tine dar respecta te rog ce am spus dargutza apucate sa iti faci curat in camera si spune-le parintilor tai ce te deranjeaza ei te pot ajuta pune ambitie pe tine si fi mandra de tine ca sunt sigura ca nimeni in clasa ta nu se exprima asa frumos cum ai facut-o tu aici pup :*

| GeorgyyyBuaa a răspuns (pentru GeorgyyyBuaa):

Am mai uitat sa iti spun ca sa nu iti cumperi haine de la second hand sa nu faci greseala asta nu cumperi de acolo nimic clarr! :*

| LA17 a răspuns (pentru GeorgyyyBuaa):

straight face Deci daca s-ar lua dupa tine, probabil mai mult misto ar face de ea.In primul rand la Second Hand se gasesc haine de 10 ori mai frumoase decat cele care sunt pe site-urile pe care i le-ai dat tu, si de 10 ori mai ieftine, si unde mai pui ca s-ar putea sa nimeresti si o firma gen H&M, Berska sau mai stiu eu ce. Poti sa iti iei linistita haine la SH atata timp cat nu sunt foarte uzate.Si clar, ar trebui sa ii fie sa nu isi cumpere de pe site-urile pe care i le-ai dat tu.Sunt haine de pitipoance,in niciun caz nu-ti lua haine cu plasa,bluze cu plasa, sau culori neon.Ia-ti o pereche de blugi mai stramti, conici, pe care poti sa ii porti cu un tricou simplu alb, un pic largut si o pereche de balerini sau tenesi.In niciun caz colanti cu animal print sau mai stiu eu ce printuri pentru ca sunt de PROST GUST!
Sa nu asculti niciodata sfaturile astea prostesti cum ca sa nu te imbraci de la SH, atata timp cat gasesti haine frumoase, poti sa te imbraci si de acolo pentru ca nu scrie pe ele ca sunt de la second.In plus, iti pot oferi cu placere, site-urile de la Berska, HM, unde poti gasi cu usurinta haine mai ieftine si mult mai la moda ca pe starshiners sau mai stiu eu unde.

| LA17 a răspuns (pentru LA17):

Si daca e obligatoriu sa porti uniforma, o simpla pereche de pantaloni conici merge perfect, pot sa fie negrii, pot sa fie de blug, pot sa fie crem.

| GeorgyyyBuaa a răspuns (pentru LA17):

Fata aia a fost parerea mea fie care cu parerea lor dar daca vrea sa fie acceptata intr-un grup trebuie sa faca si ea ceva sa se schimbe si eu nu am spus neaparat sa cumpere de la site ala am dat doar idei cum se poarta si cum sa isi ia hainele modelul ala, de la secnd hend ala te poti imbolnavi si de aceia i-am spus sa nu cumpere!

| LA17 a răspuns (pentru GeorgyyyBuaa):

Mai domnisoara,acelasi lucru l-am zis si eu,schimbarea trebuie sa vina de la ea, nu am fost de acord cu modul in care i-ai zis sa se imbrace, si cum te-ai exprimat fata de haine de la SH, care sunt ieftine si daca ai gasi si un SH calumea, ai putea sa te imbraci mai frumos ca jumate de clasa.

| GeorgyyyBuaa a răspuns (pentru LA17):

Cati ani ai? esti fata sau baiat? asculta inceteaza odata cu asta fie care are dreptul sa spune ce vrea, nu ma intereseaza pe mine cum sunt hainele acolo dar a fost un caz aici unde o fata s-a imbolnavit foarte rau de la hainele alea mai ales ca, cumpara si lenjerie intima de acolo. fata face ce vrea eu doar i-am spus ca nu este bine acuma ea face ce vrea nu o oblig sa nu isi cumpere de acolo dar sa aiba grija.

| TimariuLuisa a răspuns:

Hey happy Uite care e treaba, si eu sunt timida, iar cand e vorba de socializare, simt de parca in secunda urmatoare o sa vomit pe persoana respectiva straight face.
Deci cum am spus si eu sunt timida, si crede-ma ca acele grupulete din generala sunt doar un grup de frustrate care se iau de toata lumea. Si eu sunt intr-un astfel de grup din pacate, dar nu sunt ca ele si eu chiar incerc sa le fac sa nu isi mai bata joc de oameni. Tu nu te lasa calcata in picioare! Crede-ma, asa obisnuiam sa fiu si eu, dar nu e bine. Nu m-am batut pana acum cu nimeni pentru ca am stiut sa ii pun la punct cu vorbele (oricum nu as incepe sa ma bat). Trebuie sa incerci sa traiesti cu timiditatea si sa o ascunzi de ceilalti. Iar daca isi bat joc de tine, nu te arata ranita si nici deranjata. Eu am 2 metode, una ar fi ca pur si simplu sa ma duc la ele si sa le zic vreo 2, sau pur si simplu nu le baga in seama. Amandoua sunt a fel de eficiente.
Daca vrei sa mai vorbim, te rog, scrie-mi in privat happy

| LA17 a răspuns:

Deci,in primul rand ar trebui sa faci niste schimbari la tine, gen sa treci peste partea cu timiditatea, sa fii mai sociabila cu colegii, pentru ca degeaba esti sociabila pe un site unde nimeni nu iti stie identitatea.In al doilea rand,pe un site de genul asta ar trebui sa nu dai atatea detalii despre cum e la tine in casa si asa mai departe.
In legatura cu scoala,ignora-le pentru ca sunt doar niste fetite prost crescute care nu stiu decat sa judece oamenii dupa aparente,iar tu,cred eu ca daca iti doresti sa fii acceptata, din nou iti zic ca ar trebui sa incepi cu schimbarile la tine, gen incearca sa fii mai in pas cu moda, pentru ca in acest mod o sa le atragi atentia pipitelor, care la 14 ani in afara de barfa nu stiu nimic.
Nu te mai lasa jucata in picioare, e ridicol ca la 14 ani sa te bata colegele pentru ca asa au ele chef.Sa stii si tu ca faptul ca stai intr-o garsoniera nu iti influenteaza persoanlitatea, si nici nu iti scrie in frunte ca stai tu in garsoniera.
Imi cer scuze daca am fost cam dura,dar chiar consider ca toate ar trebui sa inceapa de la tine,sa treci peste timiditate, si daca nu iti gasesti prieteni in clasa, cred ca ar trebui sa incepi sa cauti in alta parte, vecini, copii din alte scoli.
Succes happy

| Asenav explică:

Am haine. Acum cateva saptamani mama mi-a luat 8 tricouri si 3 sepci. Nu iau d ela SH. Am luat si de la SH, dar nu avea mirosul de SH magazinul respectiv. Le-a spalat mama si acum le port.