| andreeacatalina92 a întrebat:

Hello. Am si eu ca tot omul cateva intrebari ( posibil penibile pentru unele persoane, dar asta e) legate despre viata de oras, tin sa mentionez ca pana cum nu prea am facut contact cu oras, eu locuind intr-o comuna in apropiere de Bucuresti. Curand incepe facultatea si ma voi muta in Bucuresti, unde nu prea cunosc mai pe nimeni, asa ca va trebui sa ies cu colegii prin anumite bar-uri, pub-uri, cluburi, terase etc. Eu am cateva nelamuriri cu aceste locuri, daca cine vrea sa mi raspunda la cateva intrebari, fara sa fiu luat peste picior, multumesc :
1. Cum ii faci semn ospatarului sa vina la tine la masa, sa iti ia comanda, in cazul in care nu te-a vazut, sau vrei sa mai comanzi si altceva?
2. Iesi cu mai multi colegi la un suc, si nu vrei se platesti tu si consumtia lor, se face o cheta, nu? cine merge sa plateasca?
3. Vrei sa ceri nota, cum chemi ospatarul? Poti sa mergi si la bar sa platesti?
4. in legatura cu consumatia, sunt unele cafele au meniul foarte scump, trebuie sa faci consumatie mare? sau poti merge sa bei doar o cafea sau un suc, un ceai, sa faci consumatie de 10-15 lei? big grin
Pun aceste intrebari, pentru ca nu vreau sa ma fac de ras sau sa fac vreo gafa.

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu-s din Bucureşti, dar cred că pot răspunde sumar. Ospătarul vine singurel, de regulă, pentru a comanda iniţial. Dacă mai doreşti ceva, depinde cât de departe e de tine, doar uitându-te la el îţi poate sesiza dorinţa, dacă este însă prea departe, o simplă privire şi un gest uşor din mână, ca şi cum ai ridica două degete la şcoala, doar că te opreşti pe undeva la mijloc. Însă e mai mult specific restaurantelor, în baruri de regulă se plimbă tot timpul şi le poţi spune " din mers ", sau când vine să schimbe scrumiera. Nota la fel ca şi comandatu`, da poţi merge şi la bar, dacă chiar nu se plimbă nimeni prin zonă. Plata, o face fiecare individual, că ştie fiecare ce a consumat, şi pune cât trebuie + ceva pentru ospătar. E bine să laşi acolo, oricât te lasă inimă, de regulă 10% din preţul consumaţiei, dar nu e bătut în cuie, ideea e să laşi totuşi ceva, chiar dacă nu te mai întorci niciodată acolo, salariile ospătarilor sunt suplimentate de bacşişuri. În legătură cu " consumaţia minimă ", nu e o regulă, doar că e puţin de prost gust, să comanzi o cafea şi să stai 2 ore în condiţiile în care e lume, dacă nu... stai cât doreşti, nu deranjezi pe nimeni.

Cam atât, cred.

2 răspunsuri:
| crazyblue a răspuns:

1. De cele mai multe ori e de ajuns sa faci contact vizual cu ospatarul. Daca nu observa poti ridica usor mana.
2.Cand se aduce nota de plata pui banii pentru cafeaua ta plus 1 leu, 2 de bacsis. Ceilalti vor face la fel.
3.Nota o ceri exact cum chemi ospatarul.E ciudat sa mergi la bar sa platesti dar daca te grabesti e ok.
4. Poti sa-ti iei si o cola mica nu este nici o problema.Important e sa lasi la sfarsit macar un leu pentru ospatar.
O sa te descuri mai ales daca mergi mai intai cu colegii tai. O sa ii vezi pe ei cum procedeaza si data viitoare vei face la fel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. pentru comanda initiala vine singurel, daca mai vrei ceva in plus cand vezi ca se uita spre masa ta ridici usor mana.

2+3. nu merge nimeni sa plateasca, se cere nota, fiecare pune ce are de pus plus un mic bacsis (la o cafea 1 ron e suficient) si chelnerul vine si ia banii la final. Daca esti pe la vreo terasa in exterior, ar fi bine sa nu pleci pana nu se iau banii de pe masa, poate trece vreunul si pleaca cu ei.

4. consumi ce vrei tu, nu te obliga nimeni la consumatie minima. doar ca nu e civilizat sa ocupi 3 ore o masa si sa bei doar o cafea.

Sfat, prima data vezi si tu care si ce face si te prinzi tu.