| andreeacatalina92 a întrebat:

Hello. Am si eu ca tot omul cateva intrebari ( posibil penibile pentru unele persoane, dar asta e) legate despre viata de oras, tin sa mentionez ca pana cum nu prea am facut contact cu oras, eu locuind intr-o comuna in apropiere de Bucuresti. Curand incepe facultatea si ma voi muta in Bucuresti, unde nu prea cunosc mai pe nimeni, asa ca va trebui sa ies cu colegii prin anumite bar-uri, pub-uri, cluburi, terase etc. Eu am cateva nelamuriri cu aceste locuri, daca cine vrea sa-mi raspunda la cateva intrebari, fara sa fiu luat peste picior, multumesc :
1. Cum ii faci semn ospatarului sa vina la tine la masa, sa iti ia comanda, in cazul in care nu te-a vazut, sau vrei sa mai comanzi si altceva?
2. Iesi cu mai multi colegi la un suc, si nu vrei se platesti tu si consumtia lor, se face o cheta, nu? cine merge sa plateasca?
3. Vrei sa ceri nota, cum chemi ospatarul? Poti sa mergi si la bar sa platesti?
4. in legatura cu consumatia, sunt unele cafele au meniul foarte scump, trebuie sa faci consumatie mare? sau poti merge sa bei doar o cafea sau un suc, un ceai, sa faci consumatie de 10-15 lei? big grin
Pun aceste intrebari, pentru ca nu vreau sa ma fac de ras sau sa fac vreo gafa. astept raspunsuri big grin muuultuumesc big grin

2 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Pai eu zuc sa te duci la inceput doar in locuri accesibile unde preturile sunt afisate gen mc sau la cafenele din campusuri unde preturile sunt cat de cat ok.

| vali4789 a răspuns:

Nu fi asa speriata...esti in pub nu la televizor.
1. Da ii faci semn
2, 3.se face cheta.ii faci semn si ii spui ''Fa-mi si mie nota de plata te rog!''
4.nu te avanta in cafenele scumpe si logic ca nu poti sta pe un suc o ora cu o consumatie asa mica.