| EduardGa a întrebat:

Hello! Eu si prietena mea suntem in Iasi, amandoi studenti. Eu, pe 20 iunie am terminat scoala, insa am hotarat sa mai raman cel putin 3 saptamani in Iasi, numai pentru ea, deoarece ea inca are practica (e la medicina). Insa acasa, situatia s-a complicat: bunica mea se simte rau, mama a plecat la munca in strainatate si intr-un fel sunt constrans sa ma duc acasa, sa am grija de bunica, dar in acelasi timp, daca ii spun asta prietenei mele se va supara si va zice ca nu imi pasa de ea, ca nu stiu sa fac sacrificii, ca nu o iubesc si cate lucruri de genul asta, care nu sunt adevarate. Nu stiu pe unde s-o scot la capat, sa fie bine. Si bunica si mama sa fie linistite, dar nici sa o supar pe Iulia. Aveti vreun sfat? Cum sa provedez?

Răspuns Câştigător
| ♥.Sagemix a răspuns:

Daca intr-adevar tine la tine, ti-ar spune din start - sa pleci. O persoana care ar face orice pentru tine, care te intelege si te sprijina este intr-adevar persoana despre care chiar poti sa spui ca te iubeste.
Atata timp cat ea vede dorinta ta de a-ti ajuta propria familie, ca un fel de abandon, este clar cat este de egoista. Si daca asteapta din partea ta nu - stiu - ce sacrificii ca nu - stiu - ce sa-i demonstrezi tu, asta clar este o absurditate.
Eu zic, ca nu trebuie sa stai prea mult pe ganduri. Familia ta, despre care stii 100% sigur ca te iubeste si care te-a si crescut, are nevoie de tine. Ar trebui sa pui picioru' in prag cu prietena aia a ta.
Tu chiar nu vrei sa fii langa bunica ta cand e foarte bolnava, doar ca sa stai langa o duduie din cale-afara de egoista si neintelegatoare?

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Vorbeste cu prietena ta si vin-o inweekenduri sa o vizitezi, eventual invit-o sa o cunoasca si bunica ta.

| anonimathebest a răspuns:

Pai, explica-i prietenei tale situatia. Daca nu intelege, nu-ti este o prietena chiar asa buna atunci as recomanda sa nu mai fiti prietene.

Răspuns utilizator avertizat