| anonim_4396 a întrebat:

Hello Everyone, am o întrebare legată de creșterea bărbii : există o soluție ca să îmi crească barba completă?
17 ani am si am vreo 10 fire pe stânga/dreapta nu chiar la același număr și vreau sa stiu daca se poate sa fac in asa fel incat să meargă, aștept răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rade te,unde e vrei sa ti creasca mai mult par da i cu bic ul,sau cu masina de tuns,te razi calumea sa ti se duca puful ala acolo, dupa o saptamana iar mai dai, si dupa o saptamana iar, si iti va creste din ce in ce mai mult par, in cazul tau daca te razi pe fata iti va creste barba

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Tunde-o cat de despoti siai rabdare, la17 ani? vrei barba completa? n-ai sa vezi. ai rabdare sa cresti
te-a sfatuit bine cel din capul listei

| gratargratar a răspuns:

Cresterea barbii tine de secretia hormonilor sexuali (de exp: testosteron) si intra in categoria dezvoltarii caracterelor sexuale secundare.

Cate vreme esti in crestere, barba nu o sa apara cum te-ai astepta. La 17 ani timusul inca produce hormoni ce inhiba hormonii sexuali.
Chestia sta in felul urmator: cata vreme esti in crestere (pubertate), hormonii sexuali cad pe planul doi. Actioneaza in schimb alti hormoni cu rol de crestere (tiroidieni, adenohipofizari etc.) Cand astia o sa-si scada activitatea, vine vremea hormonilor sexuali: schimbarea vocii, crestere barbii, latirea oaselor etc.

Deci mai ai timp, insa probabil nu o sa ai o barba foarte stufoasa. Depinde si de taica-tu.