| Andraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Hello TPU. Am 16 ani, aproape 17 şi am o problemă. În ultimul timp datorită despresiei în care am intrat şi despre care nimeni nu are timp să mă asculte vorbind, am pus câteva kg pe mine. Menţionez că am ajuns la 60-61 de kg şi am 1.73 înălţime. Eu mă simt bine în pielea mea, încerc să dau jos cum pot, dar nu mă pot înfometa cum mi-au propus cei din jur. Am mers pe principiul mai bine sănătoasă şi cu câteva kg în plus, decât cu probleme de sănătate şi foarte slabă. De o lună toţi care mă cunosc inclusiv părinţii mei îmi spun că sunt extrem de grasă şi să fac bine să slăbesc mai repede şi să las mâncarea excesivă, dar o spun în aşa fel încât să mă simt ca dracu ceea ce mă adânceşte în depresie... Nu ştiu ce să mai fac ca să nu mai plâng mereu din cauza asta şi să nu mă mai afecteze orice spun ei. Voi ce credeţi?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Știi, dacă ai nevoie să vorbești cu cineva, eu sunt aici.
N-ar trebui să-ți pese ce vorbesc ceilalți. Oamenii vorbesc și atât. Asta fac oamenii, asta fac din totdeauna. Ei doar încearcă să te facă să te simți precum un nimic, vor doar să te manipuleze. Nu-i asculta.
Grasă nu ești, asta e sigur. Oamenii în ziua de azi oricum nu mai au habar de ce e aia frumusețe.
Iubește-te. Nu ești corpul tău. Ești mai mult de atât. Ar trebui să te simți minunat pentru ceea ce ești, pentru ceea ce simți, pentru ceea ce trăiești.
Lasă-i pe oameni să vorbească.
Tu trebuie să crezi în tine. Vei reuși să faci ceea ce ți-ai propus. Vei reuși să fii cine îți dorești. Trebuie doar să vrei, și să crezi în tine. Tu vrei?
Fă ceea ce îți provoacă plăcere, fă ceea ce te face fericită.

| Andraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru positivity):

Hey, mulţumesc din suflet pentru cuvintele frumoase, mi-ai mai ridicat moralul, pentru că în ultimul timp e la pământ. De obicei nu iau în seamă părerea celor din jur dar acum venind de la proprii mei părinţi a cam durut. Dar meh, viaţa merge înainte. Cum spuneai şi tu, dacă sunt fericită e ceea ce contează. Părerea celorlalţi nu mai contează. Îţi mulţumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apuca te de un sport, miscarea ajuta si la trup si la minte

| LoveTenis a răspuns:

Uite cateva idei cum sa slabesti:
1. Feliază toate alimentele pe care le consumi la o masă
Astfel vei consuma cu 25% mai puţină mâncare, după cum arată cercetările care s-au făcut recent.
Faptul că ai multe alimente feliate pe farfurie dau impresia de mâncare multă, iar semnalul care ajunge la creier este acela de a mânca mai încet.

2. Consumă terci de orz, ovăz, amarant la micul dejun
Evită iaurtul simplu de dimineaţa sau tot soiul de bunătăţi dulci coapte, deoarece nu menţin senzaţia de saţietate până la masa de prânz. În schimb, Dr. Oz îţi recomandă să mănânci la micul dejun un terci de ovăz, orz sau amarant, deoarece oferă saţietate, un plus de fibre, calorii puţine şi nu generează o creştere bruscă a nivelului de glicemie. În combinaţie cu diverse fructe de sezon sau nuci crude vei obţine o masă nutritivă şi săţioasă.

3. Mănâncă murături
Oţetul din murături are rolul de a împiedica eliberarea rapidă a unor cantităţi mari de insulină, lucru care se întâmplă atunci când consumi produse de gen fast-food. Astfel, riscul de a te îngrăşa este unul diminuat, explică Dr. Oz. Consumă câte o porţie de murături înainte de masă.

4. Bea apă cu tărâţe de psyllium înainte de mese
Aceste tărâţe le găseşti la plafar şi le poţi consuma amestecate în apă pentru că vor asigura o senzaţie de saţietate, împiedicându-te să mănânci exagerat de mult. Dr. Oz recomandă consumul a 7 grame de tărâţe de psyllium pe zi pe care le poţi împărţi în mai multe pahare cu apă pe care să le consumi cu 30 de minute înainte de masă.

5. Bea ceai rooibos
Este un ceai fără cofeină, plin de antioxidanţi şi cu o dulceaţă naturală, fără să mai fii nevoită să foloseşti zahărul sau mierea de albine. Acest sortiment de ceai are rolul de a reduce intensitatea poftelor.
Sunt de la cosmeticiene a care am fost.
Si incearca sa nu te mai gandesti la ce zic ei.Nu trebui sa iti mai pese.Si dupa mine nu esti grasa DELOC.