| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU. Am o intrebare cam ciudata dupa parerea mea. Eu locuiesc in cartierul Rahova exact aproape de "ghetouri", dar eu sunt 100% romana si locuiesc in apartament normal. big grin (chiar nu prea vreau sa iu rasista). Zilele astea chiar am cam avut probleme cu tiganii nu stiu de ce dar azi unii mi-au umplut ultima picatura a paharului, deoarece au dat in mine, destul de tare pe moment de nervi l-am sunat pe taicamio care m-a pus sa ma duc la directoare etc pentru ca asta a fost in scoala, dar oricum nu le face nimic mai ales lor. Vreau sa intreb deoarece mai fost un astfel de scandal, mai grav si am inteles ca politia nu a facut nimic faptasilor. Sunt minori nu ar trebui sa ii bage la o scoala de corectie sau ceva. Adica daca se intampla sa il bata pe unu sau una pana o omoara ar face politia ceva chiar daca sunt minori? Funda+vot.

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Daca se pune problema de crima poate face ceva politia si spun poate pentru ca tiganii sunt multi si tin unii cu altii iar la intamplari de genul celeia povestite de tine nu pot face nimic tocmai din motivul asta: chiar daca ar merge acolo unde stau ei cu pentru a-i aresta sau alceva cu siguranta ca acestia ar arunca cu pietre sau ar sarii la bataie. Nu iau apararea politiei dar in cazul tiganilor pana si ei sunt depasiti de situatie. Puscariile sunt pline de tigani iar si cel mai probabil si scoliile de corectie (acestea din urma chiar daca nu ar fi nu ar putea sa ii faca sa se schimbe in niciun fel)
Tot ce iti pot spune e sa ai grija ce faci si ce masuri iei din cauza a ceea ce ai patit pentru ca oricand se poate inrautatii situatia. Nu spun sa iti fie frica de ei ci doar sa te gandesti bine inainte sa iei vreo masura

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Asculta sfatu meu fetito...
Daca nu ii poti infrange, 'alatura-te lor '
invatale limba, dialectul si comportate cand esti cu ei ca si ei.
Date bine pe langa ei.
Te faci frate cu dracu pana treci podulhappy
Unde's multi puterea creste.
Tu esti singura ei multi
Prin urmare, fi fata desteapta, casca ochii, gura, urechile bine la cum vorbesc ei
Si imprietenestete cu ei happy
dar ai grija sa nu te ia de proasta.
ei poate au muschii, dar tu poti avea CAPhappy

| Petrescu_Valentin_1988 a răspuns:

Tu ai incredere ca politia romana va face ceva cand ei sunt doar dupa spagi si furat? In rromania dreptate iti faci doar singur.