| MaeRii a întrebat:

Hello! TPU! Ma intrebam cum am putea atrage pe adolescenţi într-un dialog despre alcool, droguri, sex? E destul de greu sa comunici cu adolescenti despre asa ceva, chiar si ca mama.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei merg tot cei care nu consuma aceste produse. Cei care le consuma nu vor sa fie criticati, stiu ca vor auzi aceleasi lucruri pe care le-au auzit din totdeauna si anume "nu e bine" si de asta nu se duc. Nu prea stiu care ar fi cheia in comunicare, multi sunt nepasatori ca daca le pasa nu se mai apucau de chestiile astea.

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

De obicei,aia care vor sa comunice sunt aia care o tin p-aia "sunt total impotriva si asa trebuie sa fie si ceilalti",restul fiind persoanele "i don't give a fu*ck,e viata lor" si cei care consuma droguri,tigari,alcool si fac sex.
O persoana care a auzit de astea si practica aceste "meserii" au auzit si de riscuri si cred ca deja s-au saturat sa auda despre aceasta "problema" si la TV, si pe net si la scoala si peste tot.
Daca nu vrea sa discute n-ai ce sa-i faci, decat sa il indepartezi sau sa-l enervezi.
"Chiar si ca mama".Sa zicem ca maica-ta ar veni la tine si ar incepe sa vorbeasca despre sex, sau despre alcool, droguri...etc.Cum ai reactiona? Cred ca te-ai enerva deoarece daca ea, ca parinte vine si iti vorbeste despre asta poti sa simti ca nu are incredere in tine.
Pe langa asta, multi parinti incep cu "Bei?" "Tu te droghezi?"...etc.
Serios.Eu beau ce beau, nu fumez, nu ma droghez si totusi incep sa imi pierd controlul cand vad cate "campanii" anti-drog/alcool/tigari se fac.Pur si simplu nu mai rezist.Din punctul meu de vedere sunteti niste persoane stresante care n-au ce face altceva decat sa-si bage botu'-n viata altora, si din moment ce habar n-aveti cum sa discutati cu acele persoane va bagati botu' extrem in viata lor intr-un mod sinistru de prost si inefectiv.

| MaeRii explică (pentru Wehrmacht):

''sunteti'' o.O Huh man? Era o intrebare doar, deoarece nu intelegeam de ce, ca tot auzisi comentari de diferite feluri.Fiecare cu parerea lui despre acest subiect, in mare parte ai dreptate ca nu la toti se aplica asta ^.^ Oricum multumesc de raspuns.

| Maioru a răspuns:

Nu trebuie sa va faceti probleme, acest subiect se poate discuta si aici pe TPU bineinteles intrebarile postate corect la categoria unde se incadreaza.Nu mai fiti asa de sigura ca tinerii se feresc sa discute asa ceva, trebuie provocati si sa vedem ce va iesi

| HaHaGirl a răspuns:

Nu e asa, cei care vor sa scape de asta vb despre droguri si alcool foarte deschis si oriunde chiar aici ai o fosta dependenta de cocaina si chestii tari, cei care inca sunt in extaz si sunt la inceput da se fofileaza cand se vb despre asta, niciun adolescent de 14-15 care e consumator de droguri nu-ti va vorbi direct despre asta pentru ca ii e frica stiins ca poate fi prins oricand chestia fiind ilegala.

| MaeRii explică (pentru HaHaGirl):

Da,dar de exemplu cand vine o asociatie ce vrea sa le faca un discurs despre alcool si droguri pentru a ii face sa nu foloseasca.Foare putini merg, gandesc indiferent fata de asta.

| HaHaGirl a răspuns (pentru MaeRii):

Nu sunt motivati de aia nu merg

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaeRii):

De obicei merg tot cei care nu consuma aceste produse. Cei care le consuma nu vor sa fie criticati, stiu ca vor auzi aceleasi lucruri pe care le-au auzit din totdeauna si anume "nu e bine" si de asta nu se duc. Nu prea stiu care ar fi cheia in comunicare, multi sunt nepasatori ca daca le pasa nu se mai apucau de chestiile astea.