| zanamaseluta001 a întrebat:

Hello! Vă rog din suflet ca cine are răbdare să citească tot și cine crede ca ar înțelege să răspundă.
Trec printr-o situație foarte dificilă și nu am pe nimeni apropiat sau vreo prietenă cu care să mă sfătuiesc, de asta am și apelat aici pentru niște mici sfaturi. Totul a început în urmă cu aproximativ 3 ani, m-am pus împreună cu un băiat care din păcate nu are familie, părinții l au abandonat la naștere, el a crescut de mic în centre de plasamente. Pentru mine nu a fost o problemă acest lucru și nu este nici în prezent. M-a impresionat mult faptul ca era respectuos, muncitor, se ducea și la liceu și la muncă pentru as câștiga pâinea. La aproximativ 5 luni de relație părinții mei au aflat de relația noastră și nu au fost sub nicio formă de acord cu el fiind ca "nu are părinți și este orfan", am primit o mamă de bătaie din partea lu taică miu, mi au luat telefonul etc. Dar noi nu am renunțat la relația noastră, aproximativ 1 an de zile ne am ținut relația privata până când au aflat ai mei de noi și am fost nevoită să plec de acasă împreună cu el, pentru ca nu mai puteam rămâne acasa ca ma forțau sa ma duc sa pun plângere împotriva lui precum ca nu m ar lăsa in pace și desigur m ar și omorât cu bătaia. Poate ca nu am procedat bine dar am fost plecați aproximativ 2 săptămâni și părinții mei m au chemat înapoi acasă spunându mi ca pot să mă mut cu el și să rămânem împreună. Totul ok până acum, ne am întors ne am mutat la chirie, munceam amândoi, intre timp ne am facut si nunta( ne au ajutat parintii mei, dar darul l au luat ei pe toți fiind ca ei l au făcut). Dar n am avut nimic împotrivă am zis ca e dreptul lor, în fine. După nuntă, prietenul meu nu a mai muncit, începuse să bage banii la păcănele pe ascuns și dese ori aveam conflicte cu el, nu dorea să muncească, mă mintea foarte mult și majoritatea timpului și l petrecea afară cu băieții sau la păcănele. Eu n am mai rezistat și i-am zis mamei toate astea fiind ca aveam și o chirie de plătit și nu prea mă mai descurcam de una singură. Mama i-a zis totu tatalui și au venit și m au luat înapoi acasă, de când suntem despărțiți au trecut 6 luni de zile dar nu am pace nici acasă și nici față de fostul meu; pentru ca mereu tatăl îmi scoate ochii cu ce am făcut, mă bate, nu mă lasă singură să ies afară pe motiv să nu mă văd cu fostul meu. În tot acest timp fostul meu m-a căutat în fiecare zi, venea mă aștepta la locul de muncă îmi scria mesaje mă suna, mi am schimbat și nr de telefon dar n am putut să rup relația cu el, încă îl iubesc și țin la el, el a fost primul cu care am dormit fără el nu simt ca trăiesc, dar părinții nu îl mai vor de nicio culoare și am fost nevoită de mai multe ori să mint ca nu l mai vreau doar din cauza la frică lor. Nici fostul meu nu este ușă de biserică a avut multe greșeli ca să vă zic, a mințit foarte mult, el este și o fire mai prostuță așa se lasă ușor păcălit de lume. În timp ce eram despărțiți (încă suntem), am fost împreună cu familia în vacanță, acolo ne-am cunoscut cu o familie care vor să își însoare băiatul și părinții mei au fost de acord ca eu să încep să vorbesc cu respectivul băiat spunându mi ca sunt bogați și ca o să trăiesc bine, dar nu este tot, familia la acest băiat le-a propus la ai mei să le ofere o anumită sumă de bani pentru a mă căsătorii cu acel băiat, ai mei au fost de acord și până la urmă am acceptat și eu pentru ca nu aveam ce face. Încă nu ne am căsătorit cu acel băiat și doar vorbim dar acesta nu prea își dă silința de a vorbi cu mine, mai mereu spune ca are multă treabă și ca muncește mult, și în schimb dese ori face glume asupra mea precum ca eu nu am prieteni, ca eu nu am prieteni, ca eu nu am un job bun. Chiar sunt intr o situație foarte grea, iar dacă îl aleg pe fostul sa ma împac trebuie sa plec de acasă și sa trec peste ai mei, dar dacă rămân trebuie sa mă căsătoresc cu acest băiat, viața mea este un calvar acasă trăiesc în fiecare zi aceleași lucruri tatăl ultima dată m-a bătut ca un câine a dat în mine până mi-a sângerat nasul, a dat în mine cu picioarele cu pumnii fiind ca l a văzut pe fostul meu la mine la muncă așteptându-se mă să ies ca să vorbească cu mine și să plec cu el, eu nu am vrut să plec cu el și am ales să vin acasă și tatăl a început să mă bată încă de pe drum să mă lovească cu pumnii în timp ce conduceam masina… Intre timp țin sa menționez ca despre fostul meu s au auzit multe lucruri precum ca s ar droga, ca umblă cu aceleași haine ca nu se spală și etc … Eu nu știu ce sa mai cred și ce sa fac, Voi dacă ați fi trăit toate acestea ce ați fi făcut? Eu nu mi mai doresc sa locuiesc cu ai mei, dar ei mi au luat toți banii din salariu și oricum nu m ar lăsa să mă mut singură, doar să ies și să plec singură, dar nu aș avea cu ce să mă întrețin până aș intra la un loc de muncă nou, Nu știu, vă rog să mi dați o părere ce ar fi bine să fac, să încerc cu băiatul asta nou poate așa aș scăpa de ai mei? să rămân acasa, nu mai știu ce să mai fac și cum sa fac pentru ca orice aș face tot nu este bine pentru nimeni! fiecare are o așteptare din partea mea ca eu să fac ce vor ei, dar eu nu știu ce este bine. Mulțumesc frumos dacă ați citit până aici și sper să mă înțelegeți, țin să menționez ca am 23 de ani, ca sa nu vă gândiți ca aș fi copil. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Miranjacanela40 a răspuns:

Mă întristează situația care o ai. Eu a-și zice să pleci și să nu te mai întorci niciodată. In Constanța sunt șanse să lucreze și să îți ofere și cazare atât pe sezon cât și pe timpul iernii. Dacă trebuie să mănânci pateu pe pâine până te pui pe picioare nu e nici-o problemă. Fugi și veniți de viață nu aștepta să îți manipuleze viața nimeni, nici fostul, nici părinții. Ești capabilă și poți, îți trebuie doar curaj și credință în Dumnezeu că așa cum nu vezi scăpare el îți deschide uși la care tu nici nu te așteptai. Eu nu vreau să zic că e ușor dar decât să suferi lângă cineva mai bine suferi singură.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti cumva rroma?
Ca nu ai la ei se cumpara fata, pe bani sau aur, se fac nunti si se desfac, te mariti azi cu unul si peste un an cu altul samd.
Nu pomenesti nicaieri de casatorie legala si divort...

In alta oridine de idei, esti majora si poti pleca oricand de acasa, cu chirie, luandu-ti de munca si intretinandu-te singura, fara sa mai fi povara parintilor si fara sa mai depinzi de ei, marindu-te numai cu cine vrei tu, cand vei vrea tu.

Uita de "fostul" care oricum nu era de calitate si nu merita sa te intorci acolo unde ai suferit.
"Schimba locul si norocul", spune un proverb romanesc care se pare ca-i al naibii de adevarat!

| dullcat a răspuns:

Alta postare la misto? laughing Cati ani ai tu de fapt? Cum iti asterni asa dormi, stii expresia, nu? Niciun om care a crescut fara parinti prin case de plasament nu este intreg la minte si cade imediat prada traiului de adult nefunctional. Daca iti place sa traiesti in drame turcesti esti libera sa te intorci la fostul. Daca ai totusi putin respect fata de propria persoana iti iei viata in propriile maini si pleci in chirie in alt oras, unde nu mai ai de-a face nici cu tatal care te-a facut sac de box si nici nu cu iubitul drogat.Bafta.

| VoidEternal a răspuns:

Nu stiu cum la varsta ta, mai poti tolera asa ceva. Am impresia ca te complaci, ca nu vrei sa faci un efort sa scapi de o relatie abuziva. La refer la cea cu parintii tai. Eu in locul tau mai degraba as pleca in lume de capul decat sa indur asa ceva. Imposibil sa nu gasesti o solutie.

Cat despre relatia ta cu tipul cu pacanelele, uita-l urgent, oamenii ca el sunt iremediabil (apoape in toate cazurile) dependenti si niciodata nu vei avea liniste cu asa barbat in casa.

"familia la acest băiat le-a propus la ai mei să le ofere o anumită sumă de bani pentru a mă căsătorii cu acel băiat, ai mei au fost de acord"

Fraza asta ne da niste indicii despre etnia voastra, iar daca aceste indicii sunt corecte, atunci pana nu parasesti mediul ala niciodata nu vei intelege ce inseamna o familie cu un comportament sanatos.

| Sjhxjcks a răspuns:

Bună!
Ținând cont ca ești majoră, nu ai obligația sa stai cu părinții tăi, dar nici ei nu ar trebui să se comporte asa cu tine sa te bata ca ai plecat de acasă (știu, ei au/au avut grija de tine pana la un punct, ai trăit cu ei în casa) poți sa încerci sa vorbești cu o prietena din zona în care stai și sa ii explici situația eventual dacă ar accepta sa stai la ea o perioadă pana se liniștește

Totuși, tu ai precizat ca te-a lovit în timp ce conducea mașina
Poți sa mergi frumușel sa depui o plângere la politie împotriva lui, pentru ca ti-a pus viață în pericol (te-a bătut și ti-a dat sângele pe nas, plus ca a condus în timp ce te-a bătut, nu prea cred ca era atent la drum, și iarăși ti-a pus viață în pericol)

Însă, înțeleg disperarea părinților sa nu te lase cu băiatul de ai zis tu ca nu-ti vorbește frumos. Omul, într-adevăr se poate schimba pe parcursul vieții, însă tu nu meriți sa ai pe cineva alături de tine care nu te iubește, care sta în relație de ochii părinților tai, de ochii prietenilor lui

Alegerea îți aparține, însă gândește-te în primul rand la tine. Tu vei trai cu alesul, nu părinții tăi sau vecina de la 7

| aurel111 a răspuns:

Wow, ce poveste. in primul rand, nici unu din cei 2 nu sunt optie pentru tine, cei 2 trebiu sa fie stersi din gand. tu trebiu sa pleaci deacasa, si numai dupa aia sa incepi sa cauti un alt barbat, cu speranta ca de data asta ai sa ai noroc. dar nu ai sa poti face fata numai cu un salariu, asa ca solutia pentru tine ar putea fi sa iti gasesti un loc de munca care iti ofera si cazare, ori in EU or chiar in Romania dar sa ai locuinta din partea lor. din ori ce cauza, daca nu poti face asta, nu ne ramana decat un azil de femei in pericol. nu poti ramana acasa din cauza violenta lui tata, asta este deja criminal, nici macar nu este vorba de pedeapsa corporala, este pura violenta. daca punem la o parte violenta lui tata (ceea ce este cam greu de facut) de principiu el a avut dreptate tot timpul, tu nu ai respectat pe tata, nu ai ascultat sfaturi bune care te puteau salva de toata situatia, ai facut prosti de capu tau, ai mai cerut sa iti acopere si chiria, si din nou l-ai mintit pe tata cand ai repetat legatura cu el, si ai mers de la o greseala la alta. lipsa de respect fata de tata, asta este cauza care te-a adus pana aicia, dar tot asta am spus punand violenta lui la o parte, acum, in real, din pacate, nu putem sa punem asa ceva la o parte si trebui sa pleci deacasa cu ori ce pret asa cum am scris la inceput. tatal tau a avut intentii bune, dar ce sa facem, daca omu nu a putut sa isi tina violenta.