| Anonimaaa007 a întrebat:

Helloooo. Vreau metode prin care sa înveți mai ușor pentru teste, teze etc. *dau funda*

2 răspunsuri:
| Xdreaper21 a răspuns:

Nu am invatat in viata mea pentru teze teste din gimnaziu pana la sfarsitu liceului
E super simplu cutesti sa te plictisesti(30-40 de ori tot) si fmm daca nu retii esti 1 batut in cap 2 prost de bubuie

| Supicadepui a răspuns:

Intai de toate trebuie sa stii tematica pentru teza/test;
iti stabilesti un interval de timp in care sa inveti;
iei fiecare lectie, o citesti de 2-3 ori;
iti identifici cuvintele necunoscute si le inlocuiesti cu altele pe care le retii mai usor;
cauta cat mai multe exemple;
incearca sa intelegi ceea ce inveti, foloseste propriile tale cuvinte;
fa diferite asocieri intre notiuni;
foloseste internetul;
fa scheme, tabele, subliniaza, incercuieste chestii importante;
bea multa apa;
citeste cu voce tare;
fa multe exercitii;

Daca vrei nota mare trebuie sa te pregatesti din timp, cel putin la materiile care necesita tocirea, la materiile de real axeaza-te pe cat mai multe exercitii si incearca sa intelegi algoritmul de lucru.