| Didi* a întrebat:

Help!
Am mare nevoie de ajutor...
Pai sa vedem eu am 14 ani, 1, 57 si am 66kg,( stiu, sunt grasa) si doresc foarte mult ca pana sa invep scoala sa ajung undeva in jur de 58-59kg, vreau si eu niste retete de slabit eficiente pe care le-ati si facut si au si dat roade si orice alceva care ma poate sa slabesc, sunt deschisa la orice sfat care ma poate ajuta sa slabesc ( bine stiu ca acum toate fetele de pe aici se plang ca au kilograme in plus dar am chiar mare nevoie sa slabesc ca pe zi ce trece ma ingras)

Multumesc anticipat:*:*

( sa nu uit, dau fundita la cel mai bun raspuns)

9 răspunsuri:
| sensesDelight a răspuns:

Uite niște sfaturi care sper să te ajute:
1. Evită mâncărurile grase, lasă masa cea mai consistentă din zi să fie dimineața când grăsimea pe corp se depune foarte greu. În rest dacă ți-e foame ia-ți niște legume și fă-ți o salată. Este foarte ușoară, sănătoasă și refreshing pentru zilele de vară. Apoi încearcă să numai mănânci după 7 dupa-miaza. Seara mâncarea se depune foarte ușor pe coapse, șolduri. Dacă ai pofte ia-ți niște fructe și de fiecare dată când ți se face foame ia un măr (de preferat) și ronțăie-l.
2. Te poți apuca de fitness. Instructoarea de acolo o să-ți mai dea niște sfaturi despre ce ar trebui să mănânci zilnic, cât sport să faci acasă singură etc.
3. Ieși la niște ture de alergare zilnic, măcar o oră. Nu-ți cere nimeni să te trezești la 6 dim. și să te întorci frântă după un efort fizic. Poți ieși mai pe seară, când e mai răcoare afară și să dai niște ture prin oraș. Îți poți lua prietenele, sau îți poți face un playlist cu muzica favorită pe care s-o asculți. Așa alergatul nu va mai fi o povară. Dacă tot e vară și mergem la mare, poți să alergi pe malul mării. Te simți foarte bine, mai ales că briza răcoroasă și apa rece care-ți atinge tălpile te mai înviorează. Țin să menționez că alergatul este cea mai bună metodă de slăbire, recomandată și de medic. Elimină toxinele corpului, îl relaxează și arde cele mai multe calorii.
4. O altă metodă este să ieși afară cu rolele sau cu bicicleta. Cu rolele slăbești mai mult la picioare, și faci mușchi, însă bicicleta are efect asupra tot corpului în special talie. O subțiază și-ți face un abdomen mai plat. Te poți apuca de dans, sau niște exerciții prin casă, dar fără un efort prea mare pentru că nu vei putea depune același efort zilnic și o să te îngrași la loc. Înotul este iar o cale foarte eficientă, mult mai rapidă de slăbit, care îți modelează corpul și devii mai sexy.
5. Te sfătuiesc să nu apelezi la curele de slăbit sau la chestiile la care se face atâta publicitate acum. Am încercat eu și a fost țeapă. Iar persoanele la care am mai împrumutat cureaua aia au zis același lucru. Te face să te simți mai ușoară pentru că te zguduie puțin și te face să digeri mai repede mâncarea, dar nu slăbești în adevăratul sens al cuvântului.
6. Un alt sfat ar fi că dacă ești rozătoare de dulciuri, ciocolată, să renunți la ea dar nu de tot. Dacă pui stop și numai mănânci deloc în momentul în care iei o pătrățică organismul simte și te îngrași imediat.
Hope it helps! Succes :*

| ladygaga a răspuns:

ESTI SUPRAPONDERAL
(ai o greutate prea mare pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 49. 3 si 61. 6 kg

| Gigiku a răspuns:

Sportul! gaseste un prieten cu care sa te duci la alergat. Poi avea o viata sanatoasa fara dulciuri si cartofi prajiti. Si renunta la paine. Eu am slabit 8kg in 1 luna cu ajutorul sportului si meselor devreme.

| Ady93 a răspuns:

Propun sa te apuci de ceva gen jogging, gaseste o prietena cu care sa alergi dimineata sau seara cand nu e prea cald (probabil cel mai bine seara - nu stii ce ciudati gasesti dimineata pe strazi) si tinele de asta. Mai fa ceva genoflexiuni de exemplu. Daca faci zilnic si nu mananci fastfood si nu bei sucuri (nu des) ar trebui incetu cu incetu sa pierzi greutate. Am inteles ca metabolismu se schimba dupa ceva timp de exercitiu, asa ca nu o sa apara instantaneu schimbari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul este cea mai buna solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina grasimile si iti recomand sa renunti si la carnea de porc.Mananca peste, pui si vita dar facuta la gratar sau inabusite.De legume si salate nu are rost sa iti zic, ca iti dai si tu seama ca trebuie sa le mananci.Mananca des, dar putin.Si fa sport mult, ca sa te formezi frumos.Deoarece poti sa slabesti dar sa iti ramana aiurea pielea. Asa ca mergi la alergat mult si fa exercitii fizice usoare.
Mult succes.:^*
P. S:Accepta-te asa cum esti. Esti frumoasa cum esti asa ca nu te chinui sa slabesti de dragul lumii. Daca o faci pentru tine e bine, dar nu o face pentru lume.Eu as vrea sa ma ingras putin si nu pot.Asa ca fi fericita cu ce ai, fiecare are defecte:^*

| me0ank a răspuns:

Stiu prin ce treci. te inteleg perfect. Si eu vreau sa slabesc sh acum nu stiu daca se gasesc in Romania. Sunt niste tablete care iti taie pofta de mancare. Se cheama Retardtabletten. Sunt chiar buna si chiar merg. Iei doar una pe zi. Dimineata inainte de 11. Si renuntza la paine. Crede´ma stiu ca ii greu dar cand o sa vezi cum scad kg pur si simplu cand stai in fata frigiderului deja iti pierzi pofta de mancare. Si renuntza sa mananci seara dupa 6 sh iatzi o prietena de manutza sh mergetzi la sala sh incepi sa alergi pe banda sau na in aer liber, dar daca sh u estica mine pur sh simplu nu poti sa alergi mult atunci mergi repede si mult! Eu merg la sala si "merg" pe banda 1 ora. Crede´ma merge. Succes :*

| IoanaCristina26 a răspuns:

Construieste-ti un regim bazat pe multi carbohidrati si putine grasimi.manaca salate si bea ceaiuri(de preferat ceai verde. ajuta foarte mult)
Renunta la sucurile acidulate si bea multa apa si nu in ultimul rand... fa sport! fara el nu o sa reusesti nimic! sau reusesti si dupa ce renunti la dieta, pui kg la loc!
Alcatuiesteti un set de exercitii pe care sa le faci in fiecare zi cu strictete. poti cauta pe youtube exercitii pentru fiecare parte a corpului.
bafta!