| Mariadk544 a întrebat:

Help,deci mor, eu sunt a 7a și nu am invatat matematica din clasa a 6 a, mai precis geometria, și acum mi-e fff frică la anul în a 8 a cu examenu mie fff frică, nu înțeleg matematica asta, și dacă va da ceva greu la mate, mie că nu o să iau 5-ul sau ceva de trecere. Zic măcar să iau și eu un 5, 6 sau 7 în cel mai fericit caz. Nici pe română nu prea am bază că nu prea sunt eu cu cititul, și gramatica mă amețește și ma face confuză, chiar dacă o înțeleg. Mie frică, mai ales că părinții mei dau și bani pe meditațiile mele la matematică, unde și acolo lucrez în grupa cu alți 4 sau 5 copii și nu prea înțeleg nimic pentru că e greu sa le explice la toți deodată sau dacă sunt și de a 8 a, le acorda lor mai multa atenție și sa le explice. Mie fff frică, îmi voi dezamăgi părinții, o sa zică când o să vadă nota de la examen" 4? Noi am dat banii pe meditații că să iei 4 la examen, nu? Și la fel și în cazul în care iau 5 sau 6. Nu vreau la un liceu bun, nu am așteptări și pretenții de la mine, nu îmi permit sa îmi doresc asa ceva din moment ce eu nu înțeleg matematica și nu am învățat-o când trebuia. Dar vreau doar sa iau o nota de trecere, sa întru și eu la un liceu și să nu mă duc la școală profesională. Dar după cum sunt, cred că tot la profesională ajung. Vreau doar sa întru la liceu, sa iau examenul cu nota de trecere, sa iau bacul și sa ajung adult. Vreau să fiu adult cât mai repede posibil. Sa scap de școală și de colegi. Vreau să scap sa nu mă mai jignească colegii, sa îmi dea bully. M-am săturat de tot, nici nu pot sa îmi imaginez viata ca adult, facturi, bancă, muncă,bani, datorii, neajunsuri, și cu ce s-ar mai confrunta un adult. Dar măcar scap de școală, și de colegii care mă fac proastă, npc, etc. doar pentru că nu sunt bună pentru ei, nu le aduc niciun folos, ba din contră. Pur și simplu nu ma por imprieteni cu ei sau măcar să îi fac să se oprească din a mă face să mă abțin să îmi țin lacrimile și sa nu plâng. Dar ca adult, nu mai faci școală, nu mai ai colegi de clasa care sa îți facă asa ceva, nu mai mori de frică cu examenele, testele, note, dar ai griji mai grave. Dacă acum îmi e greu, cât sunt copil, atunci o sa fie și mai rău când voi fi adult. Dacă acum vreau sa nu mai trăiesc, când voi fi mare? Dacă nu voi mai trai de pe acum, atunci nu voi știi cum e sa fi adult și voi scăpa de tot, nu? Și acum un triunghi isoscel un cerc, un pararelogram și niște teoreme îmi strică toată viața din prezent și viitor. Sfaturi? Nu mai rezist.????

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu pui mana serios sa lucrezi la matematica?
De ce doar minti si te prefaci ca inveti fara sa-ti pese de sacrificiul parintilor, care platesc atat amar de bani, ca sa-ti puna profesor sa te mediteze?
Ce Dumnzeu faci toata ziua?

| Mariadk544 explică (pentru Violleta2022):

În primul rand, matematică e destul de grea, nu toți o înțeleg, nu e ușoară ca româna unde doar analizezi niște verbe faci o caracterizare faci un liric și aia e. E prea grea matematica. Teoreme, demonstrații, definiții, figuri, și chiar nu o înțeleg. Și la meditații unde lucrează cu încă 3-4 copii in afara de mine. Și nu înțeleg cine știe ce nici acolo, concentrându-se sa lucreze cu copii de a 8 a sau a 12 a cu examenul lor cu tot?‍? Bine, am făcut doar 3 ședințe pana acum, ar trebui sa mai fac cel puțin 10 ca să decid dacă înțeleg sau nu cu ea. Mereu mă chinui în timpul meu liber să caut pe net geometria de a 6 sa o recuperez, și sa recuperez și juma de geometrie de a 7a care am pierdut-o (eu fiind tot a 7) dar nu înțeleg. Înțeleg când îmi explică cineva un exercițiu, dar dacă ma pune după sa îl fac eu, nu știu. Deci nu mă prefac că învăț. A te preface și a nu înțelege sunt doua lucruri diferite. Spune-mi tu de exemplu, daca poti sa scrii un eseu fara sa stii sa scrii. Poți? Nu! Și În al 2 rand, îmi e mila de părinții mei, mă pun în locul lor și simt ce simt și ei. Știu că fac sacrificii, le-am și zis ca nu înțeleg cu ea, ei mi-au zis sa fac măcar 10 ședințe și după vedem. Chiar îmi pare rău și pentru ei, ca nu înțeleg nimic și dau bani degeaba până la a 10 ședința. Și în al 3 lea rand, de ce te legi de ce program am eu intr-o zi ca să zici ce fac eu toată ziua. Nu știi ce dac eu după școală. Nu știi la ce ora mă trezesc dimineața. Nu ma cunoști, n u imi știi viata, nu îmi știi trecutul, deci nu ai dreptul sa comentezi faptul asta. Și în al 4 lea rând, "Ce Dumnezeu..." de ce iei numele Domnului în deșert? Eu știu că folosirea numelui Lui în fraze precum "Doamne ferește", "Doamne" "Jur pe Dumnezeu" sau multe altele se consideră blasfemie. Tu acum i-ai folosit numele într-o propoziție în care nu era necesar. Dumnezeu nu ți-a greșit cu nimic ca tu să îi folosești numele în felul ăsta... dacă ti-ar folosi cineva numele pentru propoziții ca acestea, n uai fi jignita? Mai ales că folosești Numele Domnului. Acum îți zic asta dacă ești creștină și crezi în Dumnezeu. Dacă ești ateistă sau satanistă nu cred ca te interesează dar înfine. Zic asta ca să te ajut, ca pe viitor sa știi ca nu e bine, nu ca să te corectez sau asa ceva. Și în ultimul rând, de ce dai un răspuns asa de toxic? Eu am cerut sfaturi, nu sa mă cerți. Am realizat asta, și tu nu știi prin ce trec. Nu știi cum e dacă nu ai trecut prin asta, deci n-ai habar. Eu încep sa plâng când mă gândesc la evaluarea nationala. Plâng de fiecare data când îmi amintesc câte goluri am la matematica. Din contra, am nevoie de motivație, de sfaturi, de vorbe pozitive, nu cu argumente. Daca răspunzi cuiva în felul asta, nu îl ajuți cu nimic, ba chiar îl invinovățesti și mai rău și îl faci sa se simtă și mai prost, și mai disperat decât e. E ca și cum îți pierzi timpul să comentezi la alții dar îl pierzi degeaba sau faci asta doar din distracția ta. Am văzut că mi-ai răspuns la mai multe întrebări de ale mele, dar am încercat sa te ignor.Nu mai îmi răspunde la întrebări, te rog. Hai totuși să incercam să fim mai buni, viața e grea, suntem oameni, hai sa ne ajutam între noi, Dumnezeu ne vede și ne răsplătește sau ne judecă după faptele pe care le facem?❤️ Nu vreau sa înțelegi greșit, nu vreau să te fac sa te simți prost. Vreau doar sa înțelegi că trebuie să ajutăm și să nu judecăm.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariadk544):

De fapt, matematica este foarte usoara si frumoasa cand ajungi sa o intelegi logic, am facut-o in scoala, am facut-o in facultatea si o profesez in fiecare zi de peste 30 de ani.
Matematica se invata cu pixul pe hartie, intelegand-o logic si rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme.

Esti copil de clasa a VII-a, deci poti inca sa pui mana sa inveti daca te straduiesti, fiindca "nu pot" nu exista, exista nu vreau, exista alte scuze pe care le tot indrugi in toate comentariile tale, numai sa nu lucrezi la matematica.
Iti dau un sfat: pune mana si lucreaza zilnic la matematica, daca vrei sa termini macar o scoala decenta, ca sa ai o sansa in viata, ca nu-ti cere nimeni sa ajungi matematician sau contabil, ci sa faci cat de cat fata la examene si sa iei macar un 6 la examene.
Uite ca nu sunt nici ateista si nici satanista, ci credincioasa, asta ca sa-ti lamuresc curiozitatea, desi aici nu discutam despre credinta ci despre matematica si lenea ta de a pune mana sa inveti. Vorbesti de blesfamie aici si bati campii aiurea, fara sa ai habar ce spui, dar ma rog asta este un alt subicet care nu ar trebui discutat aici, in contextul unui topic legat de scoala si de obiectul matematica.

Ca mama, iti spun un lucru clar ca vei fi o mare dezamagire pentru parintii tai, daca in loc sa pui mana serios sa lucrezi la matematica, tu stai pe site-uri online si pierzi timpul.
Eu le-as sugera parintilor tai sa-ti ia telefonul si computerul, ca sa ai timp sa inveti, ca nu-i normal sa petreci atata timp online, cand afirmi ca nu ai timp sa inveti la matematica, pentru ca nu ai timp sa lucrezi, ca sa intelegi matematica.
Eu ti-as da un singur sfat, daca ai bun simt si iti iubesti parintii: pune mana serios pe carte si invata, ca-i singurul lucru care te poate salva in scoala.

| Mariadk544 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu toată lumea înțelege matematica. Eu de exemplu nu am invatat geometria de a 6 a, și acum în a 7 a nu pot sa înțeleg pentru că nu am invatat în a 6 a. Și mereu mă chinui să o învăț pe aia de a 6 a sa o înțeleg dar nu înțeleg nimic. Mie greu, nu înțeleg. Nu înțeleg?

| dullcat a răspuns:

Buna.E absoluta nevoie sa dai dovada de ceva mai mult pozitivism, fiindca scoala nu e asa horror cum pare.Vei rade copios amintindu-ti despre ea cand mai cresti. Vorbeste cu parintii sa faci meditatii cu altcineva, nu-i nicio problema, ba chiar se vor bucura ca dai dovada de sinceritate si maturitate.In cazul in care nu intelegi nimic si stai asa, iei note rele iar banii oricum se duc, e normal ca parintii sa fie dezamagiti, mai ales ca banii nu cresc in copaci.Te vei simti mai stapana pe sine in momentul in care dai peste un profesor competent ce are intr-adevar interesul de a te face sa inveti, nu doar sa castige bani.Cunosc si eu profi care faceau pregatire cu grupe de cate 15 elevi deodata.Pai aia nu e pregatire, ci mers la scoala in timpul liber.Un deal foarte prost, stiind ca la scoala nu intelegi dar macar nu platesti. Iar pentru episoadele de hartuire din partea colegilor este obligatoriu sa vorbesti cu diriginta/dirigintele sau cu consilierul scolii.Bafta!