| cory98 a întrebat:

Help me! cand fac formule chimice .....cum schimb valentele intre ele? ca nu inteleg (ex carbonat de gali si cu explicatie va rog)_

Răspuns Câştigător
| Heythere a răspuns:

Bună. Deci, din câte știu eu, valențele se schimba astfel :
De ex :
Fe ( cu valența 3 ) și O ( cu valența 2). 3 va sta sub Fe și 2 sub O. Fe și o vor fi așezate una langă alta. Dar la distanța. De la 3, tragi o săgeata către O, și de la 2, către Fe. Apoi tragi o linie verticala sub Fe și O, și vei obține Fe2O3. Adică ai schimbat valențele. În loc să fie Fe3O2 este Fe2O3. Adică valența fierului ai dat-o oxigenului, și viceversa. Ai înteles? Dacă nu, spune-mi să ma chinui să îți explic mai bine. Baftă! (: