| MyWorld a întrebat:

Help! Numai de la baieti (si de la fete daca stiu). De vreo 2 luni a inceput sa mi se schimbe vocea si ma enerveaza la culme ce voce am. E intr'un fel ragusita. Intrebarea este: Cam in cat timp o sa mai pot vorbi normal?
P. S.: Va rog dati'va si cu presupusul daca nu stiti. Ca imi vine sa ma strang de gatcrying

11 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Justin Bieber se teme că rămâne fără voce şi nu o să mai aibă fane de 5 ani! Ce tragedie!

Stai liniştit, e pubertatea. O să revină la normal în curând. Bineînţeles că poate fi extrem de enervant, dar e ceva absolut normal de care nu trebuie să te miri, să te ruşinezi sau să te ascunzi, ştiu eu...
Felicitări, ai trecut de etapa de "copil" laughing

| RoxAnana a răspuns:

Cateva luni... poate si un an

| Danny a răspuns:

You have just hit puberty my friend!

Sa zicem ca in 2-3 luni (poate chiar mai putin) vocea iti va reveni, insa va fi mult mai groasa. Poate nu iti dai seama, insa s-ar putea sa fie aceasta vocea ta, insa nu-mi pot da seama.
Oricum, va fi totul bine, nu te panica, este un comportament normal!
Mult succes!

| darrio2007 a răspuns:

Esti la pubertate, cand vocea se schimba.Ai grija mare si la tigari.Lasa-le, daca fumezi.

| Insurgent a răspuns:

Pubertatea laughing
nu te speria... e normal ce ti se intampla, vocea nu cred ca va mai fi ca inainte...big grin

| βέiiiβiiişoor a răspuns:

Buna
Nu te strange ca te va durea.Iti va reveni vocea doar daca te tratezi cu ceari si dim pe stomacul gol sa iei miere de albine nu ff rece.Iti va trece in cateva zile.Iti recomand sa iei "Doctor Mom" e am luat cate va zile si mi-a trecut sau ceai de musetel cu miere de albine baut feirbintewinking

Sper ca te-am ajutat.Sa trimitiu mesaj sa imi spui cum te`ai simtitbatting eyelashes

Pa, palove struck

| Anahiteamo a răspuns:

Daca s. a si ingrosat vocea si e si ragusita inseamna ca e pubertatea de vina si vocea o sa ti se ingroase in continuare. Nu te panica! Asta li se intampla tuturor baietilorwinking

| MyWorld explică:

Multumesc tuturor. Stiam ca am trecut de etapa "copil". Stiam ca n'o sa mai am aceeasi voce. Vroiam doar sa stiu aprox. cam in cat timp o sa mai pot vorbi fara sa simt ca vreau sa ma strang de gat. laughing Totusi multumesc tuturor pentru ca v'ati obosit. Si dau funda cand o sa vad care a avut dreptate adica atunci cand o sa'mi "treca". thanx:*

| kire a răspuns:

Stai m-a linistit, doar noi vrea sa ramai cu vocea subtire toata viata, oricum vocea o sa-si revina dar nu in totalitate va fi mult mai groasa ca inainte ai grija cu fumatu ca si de la fumat ti se ingroasa vocea!

| Ruxandra1998 a răspuns:

Schimbarile de voce apar intre 13 si 15 ani.Laringele se largeste si muschii si corzile vocale cresc, acesta este motivul pentru care vocea baiatului poate uneori sa "zgarie" urechile mai fine. Este o etapa normala a procesului de crestere.
Daca vrei mai multe detalii intra pe siteul acesta:http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1667
Vocea ti se va stabiliza in timp, nu poti spune ca intr-o perioada calculata dor in orice caz nu iti fa griji ia va reveni la normal.
Succes!

| Ruxandra1998 a răspuns:

Laringele se largesc*
scuze