| Bella2870 a întrebat:

Hey...am ca tema de vacanta sa fac niste rezumate dupa carti citite in vacanta...
Imi dati si mie idei de carti..va rog

2 răspunsuri:
| StefaniaM a răspuns:

Poti citi toata seria Harry Potter, daca n-ai facut-o deja, ca-i super cool big grin. Una dintre cartile mele favorite e Eleanor and Park - Rainbow Rowell, ii de dragoste si ii foarte misto ca gen surprinde adolescenta in toata frumusetea ei. John Green e un autor foarte cunoscut, de Sub Aceeasi Stea sigur ai auzit. Eu am citit recent De 19 ori Katherine de la el, personajele sunt caracterizate foarte unic si funny. Si ai mai putea incerca si Absolut Tot sau Si Soarele E O Stea de Nicola Yoon. Distractie la citit!

| ssilverrsstonee a răspuns:

Depinde ce clasa esti. In gimnaziu sunt date, de obicei:
cls 5-6:
Singur pe lume de Hector Malot
Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas
La Medeleni de Ionel Teodoreanu
Alice in Tara Minunilor de Lewis Carroll
cls 7-8
Piciul de Alphonse Daudet
Marile sperante de Charles Dickens
Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
cls a 9-a (pana aici am ajuns eu laughing, atat pot sa-ti dau):
Rosu si Negru de Stendhal
Mos Goriot de Honore de Balzac
Batranul si marea de Ernest Hemingway
Anna Karenina de Lev Tolstoi
Aceste carti mi-au fost recomandate mie si toate merita citite. Uite si cateca pe care mi le-am ales singura si mi-au placut, insa cele de mai sus sunt mult mai bune pentru scoala:
20 000 de leghe sub mari+ Pilotul de pe Dunare+ Naufragiatii de pe Jonothan de Jules Verne
...sa ucizi o pasare cantatoare de Harper Lee
Pe aripile vantului de Margaret Mitchell
Mandrie si Prejudecata de Jane Austen
Sfarleaza cu fofeaza de Victor Ion Popa
Aventurile lui Huckleberry Finn de Mark Twain

Iti sugerez sa cauti un scurt rezumat pe wikipedia ca sa stii despre ce este vorba si sa alegi cartea care ti se potriveste cel mai bine. Nu are rost sa citesti una care nu iti va placea. Toate sunt frumoase, insa gusturile nu se discuta, poate tie iti plac altele happy
Bafta la citit! ^^