| EuphoricEyes a întrebat:

Hey.Am nevoie de cat mai multe informatii despre meseria de organizator de nunti pentru un eseu despre "Meseria mea preferata"! Multumesc! Funda si vot!happy

Răspuns Câştigător
| Helenèa a răspuns:

Trebuie sa stii de la inceput ca organizatorul de nunti sau agentia de nunti are o misiune foarte importanta in fata cuplului de miri. Tu iti vei asuma toate reusitele si esecurile legate de organizarea nuntii si trebuie sa fii pregatita pentru asta. Nu exista scoli sau cursuri care sa te invete cum sa te porti cu un cuplu de miri. De aceea, multe dintre etapele de planificare se vor baza, in principal, pe experienta ta, pe o documentare ampla, pe simturile tale si mai ales pe capacitatea ta de a fi mereu pregatita sa intelegi nevoile si dorintele mirilor.

Majoritatea spun ca "nu este nici simplu, nici complicat sa organizezi o petrecere de nunta", dar, cu toate astea, tu, ca organizator de nunti, trebuie sa te afli mereu cu un pas inaintea mirilor, sa le intuiesti dorintele si, mai mult, sa pui pasiune si sa lucrezi cu placere impreuna cu mirii.

Un alt aspect deloc de neglijat este acela al bazei de colaboratori cu care vei lucra. Agentiile pun la dispozitia clientilor pachete de servicii care sa se incadreze in bugetul fiecarui cuplu. Un astfel de pachet este alcatuit din numeroase servicii indispensabile organizarii unei nunti: restaurant, biserica, muzica, fotograf si cameraman, DJ, aranjamente florale si decoratiuni, transport si altele. De aceea, fiecare membru al echipei tale este important, ridicandu-se sau coborandu-ti valoarea agentiei.