| BlossomofBubbles a întrebat:

Hey! Am o probleme :\. Plang din absolut orice,chiar daca nu vreau. De exemplu : ma cert cu cineva si pentru ca se striga la mine,instinctiv plang,dar nu vreau sa fac asta! Arat slabiciune si oponentul profita de acest lucru sa rada de mine,lucru ce ma face sa plang si mai tare! E o porcarie! si nu ma pot controla, si nu e din cauza varstei(asa am fost todeauna, si alte fete nu au problema asta). Ce sa ma fac cu asta? Ce sa fac sa nu mai fiu asa? sad

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Doamne, incredibil dar adevarat, credeam ca sunt singura!
Trec prin aceeasi problema, numai cand ridica cineva tonul la mine si ochii mi se inunda in lacrimi. In acel moment eu incarc sa nu stabilesc vreun contact vizual cu respectiva persoana, si daca se poate, sa ma retrag, sa fiu un timp singura pana imi trece!
bafta!

| poliku a răspuns:

Pai cel mai bine e sa gasesti baiat sau o fata foarte de treaba(nu badarani) si sa vorbiti tocmai despre asta ba chiar sa testati lucrul asta. Dupa cum am zis sa nu fie o persoana idioata care sa rada de tine dupa 2 secunde.Am zis sa gasesti pe cineva pentru ca aici pe site e numai scris care nu stiu cat de mult te ajuta in situatia ta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incearca sa-ti controlezi respiratia si sa te concentrezi asupra unui lucru prestabilit.In primul rand evita situatiile conflictuale,sau cel putin nu le provoca tu. Alege o strofa dintr-o poezie,sau chiar un text literar,pe care sa o memorezi astfel incat sa vizualizezi mental fragmentul, chiar si semnele de punctuatie.Ori imprima-ti in memorie un peisaj sau orice imagine, din care, la momentul critic, sa vizualizezi mental si cel mai mic amanunt.Acest antrenament trebuie sa-l practici zilnic, ori de cate ori ai timp.In momentul unei situatii conflictuale, concentreaza-te asupra,, refugiului tau,, detasandu-te,, de starea creeata.Cu timpul relaxarea va veni aproape instantaneu, iar cel din fata ta v-a avea doar imaginea unei persoane relaxate, indiferenta la atitudinea lui.

| VladGH a răspuns:

Trebuie sa fii mai indiferenta, plingi ca te enervezi, asa iti descarci de pe suflet. Pe de o parte este bine ca nu tii in tine cum tin altii. Eu cunosc o femeie care are 41 ani si tot asa plinge de la orice jignire, ba chiar sta si se gindeste la cite ceva si ii vin lacrimile sau poate sa nu ii placa timpul afara, tot ii vin lacrimile (serios) laughing.

| GigiMenta a răspuns:

Esti doar mai sensibila, e in regula cu timpul o sa treci si peste asta cand o sa iti dai seama ca nu merita sa plangi pentru nimeni sau cel putin pentru cei ce nu merita adica majoritatea.