| Aly07 a întrebat:

Hey happy
Am si eu nevoie de date despre "Arcul capabil de un unghi dat " orice gasiti am nevoie de cat mai multe imformatii despre acesta.
Multumesc celor care ma ajuta happy.

Răspuns Câştigător
| AndreeA_4571 a răspuns:

Arc capabil de unghi dat – locul geometric al punctelor dintr-un semiplan din care un segment dat ( [AB] ) se vede sub un unghi constant
- este un arc de cerc cu aceleaşi extremităţi ca şi ale segmentului dat;
se verifică pe baza unghiului înscris în cerc care cuprind între laturile lor acelaşi arc de cerc şi acelaşi segment AB.