| keshaYRY a întrebat:

Hey, am si eu o intrebare. Cum se fac demonstartiile matematice?
De exemplu : Fie patratul ABCD si E apartine lui AC (C intre A si E) astfel incat AB=CE. Calculeaza masurile unghiurilor triunghiului ABE.
Ajutati-ma sa inteleg cum sa demonstrez. Va mutumesc :*. Dau Funda.
P.S - peentru cei care cred ca asta e tema, gresesc. Exercitiul de mai sus a fost rezolvat in clasa acum o saptamanawinking
SCUZATI CATEGORIA!

1 răspuns:
| LegionarulRoman a răspuns:

Reiese un triunghi dreptunghic cu masurile de 90-45-45(deci triunghi isoscel); 90pentru ca e e la mijloc diag(si stim ca diag patraului sunt perpendiculare si se intersecteaza la mijloc) si celelalte 2 unghiuri sunt de 45 deorece diagonala imparte unghiul in 2 congrunte. Sper sa intalegi, si un sfat, mai chinuiete si tu!