| stefania_3113 a întrebat:

Hey buna! as vrea sa ma ajutati si pe mine cu ceva:eu am 13 ani si sunt destul de talentata in ceea ce priveste scrierea povestilor sau poeziilor.As vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu publicarea unei carti sau ceva de genul daca vreti sa-mi oferiti sfaturi in ceea ce priveste acest subiect luati id stefymar97... pup si mersi antikipat

3 răspunsuri:
| Heliodor a răspuns:

Sper sa nu te superi pe mine
dar este mult mult prea devreme
si nu atat cat tehnica ta poate fi slaba, cat maturitatea unui idei solide iti lipseste cu desarvasie la 13 ani

uite, am 18-19 ani, scriu de 3 ani in continu, am participat la multe concursuri cu ceva premii, membru intr-un cenaclu, si atunci cand am fost pus in situatia unui concurs spre a castiga publicarea eseului am clacat
cand am cerut ceva raspunsuri mi s-a spus ca tehnica era exelenta dar ideia copilaroasa

sfatul meu este sa scrii cat mai mult, sa citesti cat mai diversificat, si pe la 15-16 ani sa incepi sa cauti un cenaclu

| MissJupiter a răspuns (pentru Heliodor):

Niciodata nu este prea devreme! eu am inceput sa scriude la 10 ani ma descurcam bine dar l-a varsta de 13 ani eram prea matura pentru varsta mea si asta nu era deloc bine! la 13 ani cunosteam deja 4 limbi straine la perfectie si gandeam ca un adult cea ce mi-a stricat copilaria! Nu ma mai puteam opri din scris era cu totul magic pana la urama am ajuns sa traiesc intr-un univers paralel! Am scris si o carte care a fost publicata cand aveam 14 ani in 100 de exemplare in Wisconsin dar pana la urma am renuntat in favoarea traducerilor! Asa ca sfatul meu este sa nu renunti niciodata si sa continui sa scrii!

| MissJupiter a răspuns:

Am gasit asta pe un site poate te ajuta este scrisa de o fata cu un an mai mare ca tine: I am a girl and i have 14 years I love to write stories! when I write a story I feel like my characters! I believe fully in them! for me they are not only characters...they are real for me! I sometimes feel that nobody understands! I am a nonconformist, I live in my world what for some people means only characters for me is more than that! WHi i create this world? I cerate this world cos in the real world there are different views and we impose some limits! what is called normal is just a limit nothing is really weird and nobody is mad is just diffrent! We can not see beyond the limit! I tried to see beyond the limits and I created a universe just for me where everyone is welcome! if you can look beyond these limits means you are welcome in my word~