| Stevetheboss a întrebat:

Hey, bună tuturor!

Sunt Ștefan, am 18 ani și mă confrunt cu o situație foarte nasoală de bullying la școală. Am un coleg care face niște lucruri foarte urâte „îmi fură prietenii", ca să zic așa, se duce intenționat și vorbește cu toți prietenii mei, se bagă în seamă cu ei și pe mine mă ignoră sau orice aș spune eu într-o discuție cu el nu e bine. În plus, nu înțeleg de ce „prietenii mei", îl susțin în asta și îi suflă în pene, îl bagă în seamă și pe mine mă ignoră. Oare se vorbesc între ei de dinainte, cum să mă enerveze pe mine, sau ei doar se poartă urât pe moment? Țin să spun că acest bully e genul de bufon al clasei care are nevoie de atenția tuturor, iar dacă nu o are face circ până o obține.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

O,da,asta era, s-au decis toți sa te ignore, rușine lor.

| siriusblack98 a răspuns:

Ăsta e genul de persoană parazit. Ignoră că n-ai altă variantă. Orice altceva ai face o să pici de fraier. Omul a văzut că nu-i merge cu tine și încearcă cu alții. Ignoră și concentrează-te pe rezultat, nu pe obstacole în viață.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Sper din inimă să te ajute acest răspuns al meu găsit în link-ul de mai jos!winking Sănătate, suflet drag! big grin

| ManailaAndrei10 a răspuns:

Trebuie să fi tu însăți, nu îi lăsa pe ceilalti să se bage în discutiile tale cu prietenii tăi care te supără și îți fac rău, cel mai bine este să nu îi mai bagi în seamă dacă te ignoră, și mie mi se mai întâmplă să mă ignore prieteni mei, fii tu însăți și ai încredere în tine și să fii inteligent. Dacă exista un caz de bullying sau te hărțuiește cineva, cel mai bine este să ceri ajutorul poliției. Ai grijă de tine și fii mai atent pe viitor cu prietenii care te bagi pe viitor, fundă?