| Ladybuug a întrebat:

Hey happy. Cei care ati fost la cosmeticiana sa va scoata punctele negre, ce pret ati platit? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CiocolataTha a răspuns:

Hey,in primul rand poti face asta si acasa de exemplu
Curata fara sa lasi urme

Ca sa poti extrage punctele negre fara sa traumatizezi pielea, e bine sa începi cu o baie de aburi care dilata porii. Fierbe apa într-un vas larg si adauga cateva pliculete de ceai de musetel, cunoscut pentru proprietatile antiseptice si calmante. Asaza-te cu fata deasupra vasului si pune-ti un prosop pe cap, asa încat sa poti profita la maximum de efectul aburilor. Dupa 10-12 minute, poti spune ca porii sunt suficient de dilatati ca sa poti începe curatarea. Nu uita sa te speli pe maini înainte si sa înfasori în putin tifon buricele degetelor cu care vrei sa presezi pielea. Daca punctele negre sunt profunde, încearca sa le elimini prin apasari repetate, din directii diferite, fara sa insisti prea tare într-un singur loc. La sfarsit, clateste-ti fata cu apa rece si apoi tamponeaza cu o lotiune tonica, astringenta. În orice caz, atunci cand te apuci de treaba, asigura-te ca nu va trebui sa iesi din casa cel putin trei-patru ore dupa. Chiar daca esti atenta, pielea tot va fi iritata in primele ore.

Metode cosmetice

O alta metoda de curatare sunt plasturii speciali pe care îi gasesti în farmacii. Nu trebuie decat sa-I

umezesti pe partea interioara, înainte de a-i aplica în zona cu probleme. Metoda are un singur minus: daca punctele negre sunt profunde, plasturii nu vor reusi sa scoata decat sebumul de la suprafata pielii. Pe langa curatare, aplica regulat masti de tip peeling si geluri abrazive, care sunt foarte eficiente atunci cand ai nevoie sa înlaturi excesul de grasime si celulele moarte. În plus, mastile naturale pe baza de argila, suc de lamiae sau albus de ou, folosite saptamanal, iti pot fi de mare ajutor.

Mergi regulat la un cabinet de cosmetica

Daca nu te stii foarte indemanatica, nu te complica cu scosul punctelor negre acasa. Mai bine programeaza- te regulat la un cabinet cosmetic. Pe langa oferta generoasa detratamente mpotriva nesuferitelor punctisoare, are avantajul ca, dupa extragere, porii iti sunt inchisi la loc si tenul iti este calmat cu diferite masti vindecatoare.

eu am reusit sa imi gasesc un remediu naturist de exemplu :1iei un ou iei albusul si il bati pana face putin spuma apoi adaugi 2 lingurite de cafea si iarsi bati pana cand amestecul va deveni cremos il aplici pe fata si astepti o ora 2 iei faina de malai o pui intru castron pui putina apa si apoi masezi pe fata si 3 iei o aspirina o spargi intr-o linguritza pui apa si iti dai pe fata stay cu ea 30 de min.iti garantez are efecte.proprie exeprientza. sper sa iti fie de folos pentru ten.la cosmetica o sa te cam coste insa poti intreba sa stiihappy Fundita?big grin:X:X

1 răspuns:
| ReiVaN a răspuns:

Depinde de loc.pretul variaza