| MihaelaMihaa a întrebat:

Hey! Ceva povesti pentru facebook stiti? Un site/blog ceva. As vrea sa postez pentru inceput pe pagina mea o poveste frumoasa apoi o sa imi fac singura. As dori una mai lunga si interesanta. Multumesc!

2 răspunsuri:
| val31989 a răspuns:

Bună,stiu eu una frumoasa. happy
Poti schimba numele persoanelor din aceasta poveste.

Pe acesti doi prieteni, ii cheama Cristi si Marina.Se cunosc de cand s-au nascut,deoarece mamele lor, au fost cele mai bune prietene.
Sunt in aceeasi clasa, clasa a X-a.
Marina mai are o prietena buna, Andreea.Ii spune toate secretele ei, cum fac prietenele.
Intr-o zi..Andreea a observat-o pe Marina fiind mai suparata.
Andreea: Ce s-a intamplat?
Marina: Nimic.
Andreea: Hai spune...
Marina: Bun. deci m-am indragostit de Cristi..si nu stiu cum sa ii spun. poate ar fi mai bine daca nu ar afla nimic.
Andreea: Trebuie sa-i spui..nu mai poti sta asa.
Marina: Nu pot sa-i spun fata, cum sa-i spun... "CRISTI TE IUBESC", nu pot...nu vreau sa stric o prietenie de 15 ani.
Andreea: Dar de unde stii ca o strici? poate ca si el este indragostit de tine. poate o sa fiti impreuna mult timp.
Marina a lasat capul in jos suspinand...
La liceu... Cristi a venit la Marina.

Ea cand l-a vazut. s-a inrosit toata la fata. si era foarte emotionata.
C: Ce s-a intamplat prostuto?
M: NIMIC, de ce crezi ca s-ar fi intamplat ceva? Nu s-a intamplat nimic! Absolut nimic!
C: OKKK, am inteles, hoo!
Marina si-a luat cartile, si a fugit cat a putut de repede din fata lui.
Cristi s-a intalnit pe coridor cu Andreea.
C: HEI, ce s-a intamplat cu Mari? Se poarta ciudat rau.
A: Nu stiu..intreab-o pe ea. poate s-a indragostit...
C: E asta-i buna! De cine?
A: Nu stiu nimic Cristi... s-a purtat la fel de ciudat si cu mine.
C: Ok. ma duc sa vad ce are.
A: Vin si eu cu tine...
Cei doi se duc la Marina, aceasta era la biblioteca.
C: Ce faci ma? Nu da nimeni de tine.
A: Chiar.ce ai patit?
M: TERMINA! NU AM PATIT NIMIC...
C: Ok. atunci de ce te porti atat de ciudat?
M: Scuze..nu ma port ciudat. doar ca...off,nimic!
Marina, a plecat suparata spre casa...
Andreea o striga din urma. dar nici nu o baga in seama.
In final aceasta o prinde din urma.
A: Esti surda? De ce nu te opresti?
M: Esti nesimtita? Ti-am zis ca nu vreau sa stie.
A: Darr de cee maa?
M: Pentru ca, cateodata, cand astepti totul, ramai cu nimic!
A: Bun...asta nu are nici`o logica!
M: Hmm..bine
A:Of,scuze,uite cum facem.Du-te acasa, bea un ceai fierbinte, citeste o carte, si ne vedem maine.Te iubesc neconditionat Marina.Sunt alaturi de tine.

Pe seara.ii suna telefonul Marinei. ea citea o carte. dar de fapt nu citea, gandurile ii erau la Cristi.
Brrr-brrr!
M: Da?
O voce cunoscuta ii spune:
"Ce faci, esti bine?"
M; Da..sunt bine..cred..esti Cristi nu?
"Da..sunt Cristi, m-am gandit ca n`o sa-mi raspunzi daca te sun cu numarul meu"
M:Ce vrei?
" Vreau sa ne intalnim maine la locul nostru. vreau sa-ti zic ceva, si sper ca te vei bucura pentru mine"
M: Ok.
Toata noaptea Marina s-a gandit" oare ce vrea sa-mi zica?"
Cum s-a facut ziua Marina a fugit la locul lor, si l-a asteptat 1 ora si ceva.
Cand s-a uitat pe un deal. Cristi venea la brat cu o fata...
C: Buna Marina,ea este Diana... iubita mea!
M: Iubita ta?
C: Da. iubita mea,Diana ea este cea mai buna prietena a mea, Marina!
D: Ma bucur sa te cunosc! Dragule trebuie sa plecam...
C:Ok.(si o saruta in fata Marinei)
Pleaca fara sa-i spuna nici macar un "PA"
In timp ce Cristi se indeparta, Marina isi spunea " Dar eu te iubesc, ce nu intelegi, TE IUBESC"

In fata blocului o astepta Andreea...Marina a fugit in fata ei si a izbucnit in plans.
A: Gata gata, treci doar printr-o faza ciudata.o sa fie bine!
M: NU, nu trec printr-o faza ciudata, eu sunt o ciudata! M-am indragostit de cel mai bun prieten al meu? Cum am putut sa fiu atat de naiva? Chiar credeam ca o sa iasa ceva.dar m-am inselat!
*Dupa o luna*

Marina si Cristi nu mai erau asa de apropiati...din cauza Dianei..care facea tot posibilul sa nu-i lase impreuna.
Erau si zile in care treceau unul pe langa altul si nu se salutau, nici macar o privire nu-si aruncau.
Marina era mai bine, chiar daca inca il iubea, incerca sa-si ascunda sentimentele.
La o cafenea, Cristi statea cu Diana... intra Marina suparata...si se aseaza la o masa.
Cristi imediat se ridica,dar Diana il apuca de mana:
D:Ce vrei sa faci?
C: Ma duc sa-mi ajut prietena.
D: Ai vre`un motiv?
C:Nu am nevoie de motive,ca sa-mi ajut prietena!
Si a plecat.
Cand s-a asezat pe scaun,Marina s-a ridicat si a plecat..."Ti-ai adus aminte ca exist?"...
Cristi s-a intors la masa,suparat.
D: Hai iubitule,las-o in pace,nu am suportat-o niciodata!
C: Poftim? Dar e prietena mea cea mai buna! Cum sa o las?
D: Simplu,ori ea,ori eu!
C: Imi pare rau Diana,daca tu vrei sa aleg,atunci cred ca am ales deja! Pa`
D: MA PARASESTI?
C: DA!

Cristi a cautat-o peste tot,si a gasit-o in final, la locul lor.
C: Heiii, ce faci?
M: Ce vrei Cristi? Nu m-ai bagat in seama timp de o luna, ce ti-a facut Diana? o iubesti, lasa.ma!
C: Nu inteleg, credeam ca te bucuri pentru mine, mereu ma plangeam la tine ca nu am o iubita, ca nu ma iubeste si pe mine o fata, si de cand sunt cu ea te porti ciudat..De ce?
M: Nu mi-a placut de ea din prima clipa in care am vazut-o.E o scorpie.
C: M-am despartit de ea.
M: CUM? DE CE?
C: Pentru ca, mi-am dat seama ce inseamna sa iubesti...si pe ea nu o iubeam!
M: Hmmm. cum o cheama? ti-ai facut alta iubita?
C: Nu, nu mi-am facut.
M: Pai si atunci..pe cine iubesti?
C: Pai...
M: Off, stii ce? eu am treaba, mama are treaba defapt..pa!
Cand Marina s-a intors Cristi a spus "PE TINE,PE TINE TE IUBESC"
M(uimita): Poftim?
C: Marina,te iubesc de atata timp,mi-am facut o iubita sperand ca te voi uita,nu vroiam sa stric prietenia asta, dar stiu ca si tu ma iubesti, simt asta!
M: ESTI TOTUL PENTRU MINE! Si sunt prietena ta, jumatatea ta, si asta este relatia noastra.Si este dragut, dar ma sperie.Pentru ca, mi-am dat seama ca intreaga mea viata este legata de a ta!
Si au ramas muulttt timp impreuna! Nu va mai ascundeti sentimentele! Va faceti voua rau.

Poate avea si greseli, trebuie s-o mai corectezi putin big grin
Da-mi linkul cu pagina ta big grin

| LexuDeea a răspuns:

Spune Te Iubesc inainte de a fi prea tarziu
Aceasta este o poveste de dragoste despre o fata si un baiat care era cei mai buni prieteni.
Intr-o zi ei vorbeau pe internet.
Fata: Pot sa te intreb ceva?
Baiatul: Da.
Fata: Ma placi?
Baiatul: Da, esti prietena mea cae mai buna.
Fata: Ma iubesti?
Baiatul: Nu stiu…
Fata: Bine. Trebuie sa plec. Vorbim mai incolo…
Inainte ca el sa mai spuna ceva, fata a iesit.
A doua zi la scoala baiatul era la loc lor de intalnire. Dar ea nu a parut. El a intrebat de ea, dar nimeni nu astiut sa-i raspunda. Dupa scoala, s-a dus la ea acasa… A batut la usa… Ea a deschis…
El: De ce nu ai venit azi la scoala?
Ea: Sunt bolnava.
El: Ce s-a intamplat? Tu intotdeauna imi spuneai cand lipsesti.
Ea: De ce ti-as spune cand lipsesc, daca tu nu poti sa-mi spui daca ma iubesti…
Fata a trantit usa…
A doua zi la scoala… el a vazut-o sic and a vrut sa se duca sa-I spuna tot ceea ce simte… a vazut-o cu altul. In final a venit la ea.
El: Credeam ca ma iubesti?
Ea: Ce rost are sa iubesti pe cineva care nu te iubeste…
El: Ai dreptate nu te iubesc…
Baiutul pleaca si fata nu il mai vazu de o saptamana… Ea s-a dus la el acasa si batu la usa. O femeie deschide usa…
Ea: El este acasa?
Femeia: Nu mai locuieste aici.
Fata fugi repede acasa si intra pe internet… Era offline… Il lasa un mesaj: "De ce nu mi-ai spus ca ai plecat? Era cai mai buni prieteni, ne spuneam totul…"
A doua zi se intalneste cu prietenii sai…
Prietenii: Ai auzit ce s-a intamplat?
Ea:Ce?
Prietenii: El… a plecat cu familia in vacanta si avionul s-a prabusit… A murit…
Fata a cazut la pamant si a inceput sa planga. Cand a ajuns acasa, primeste un mesaj, era de la el: " Intot deauna te-au iubit, te iubesc si te voi iubi mereu. Esti inima mea si dragsotea ta imi curge prin vene… Insemni totul pentru mine si nu o sa las nimic niciodata sa te raneasca. Te iubesc!"
Ea i-a raspuns: " Si eu tot te iubesc! "
O persoana care o iubesti cu adevarat vine o data in viata, asa ca spune-i inainte sa fie prea tarziu…