| TheLoser a întrebat:

Hey, deci chiar ma simt dezolat.
Acum cateva saptamani eram in depresie
Am inceput liceu si efectiv nu ma pot integra, ma descur cat de cat la ore si chestii, chiar la istorie am luat singurul 10 din clasa si la alte materii mereu printe primii. Dar toata lumea ma vede ca pe un ciudat, emo si nu prea vorbeste nimeni cu mine. Toti ma vad ca pe un tip sensibil si emotiv. Si eu am fost putin mai increzut la inceput si nu prea am vorbit cu nimeni si deja s-au format bisericute si u prea am pe nimeni, stau tot timpul singur in banca pe telefon si astept sa inceapa ora pentru ca toata lumea nu ma baga in seama, altii ma si barfesc cum ca mi-as taia venele si ca sunt in sevraj ca ma droghez. crying
Am trecut peste, nu i-am mai bagat in seama, am inceput sa-mi vad doar de invatat si restul. Am reusit dar asta-seara vorbem cu un fost "prieten" care e la alt liceu si s-a laudat ca la el e bine, are numai 10 si chestii de genu. Ca la sport a scos 7, 30 si el la generala de abia scotea 8, 80 si cum spuneam se tot lauda ca are prietenii si chestii, parca imi face asa din rautate, minte. Eu am mai mintit cand i-am spus ca totul e bine, ca ma inteleg, pentru ca ce imi descria el era viata perfecta. crying

Plus ca eu nu stau acasa cand ma duc la liceu, si stau in apartamentul unei matusii, si m-am obisnuit, nu mi-e dor de casa dar oarecum mi-e strain si ciudat.

Alteori ma enervez si imi creste tensiune, imi bate inima foarte tare sau incep sa am migrene de la tristete si pur si simplu as plange in continuu. Tuturor le e bine, numai mie mi-e greu sa ma integrez, sunt pur si simplu cum spune toata lumea un salbatic, un antisocial.

Nu stiu ce sa mai fac. As fugi de acasa, pur si simplu tuturor le e bine, numai mie mi-e greu. Am o familie ok, am o situatie materiala super, ma imbrac bine, pot sa spun ca am gusturi muzicale mai deosebite fata de restul oamenilor... Uni ar zice de mine ca sunt un copil de bani gata, ai mei desi nu sunt cei mai bogati de pe pamant, imi dau tot timpul ce vreau si cum vreau, dar pentru mine nu mai conteaza nimic atata timp cat nimeni nu ma place. Uneori cred ca sunt nebun, vorbesc singur, imi fac planuri cum sa glumesc cum sa vorbesc cu ceilalti dar nu pot am o teama. Sunt de asemena foarte extroverit, dar la inceput nu pot vorbii cu nimeni de rusine si de teama de a nu ma critica, si daca nu am cu cine vorbii ajung sa sufar si sa ma consum.
De asemena la balul bobocilor am zis ca nu o sa ma duc pentru ca nu imi plac petrecerile si chestile de genu, nici la banchet nu mi-a placut.

Ce sa fac? Sunt chiar asa naspa cum am zis? Cum sa fac sa nu mai pun orice la suflet?

P.S.: La liceu am intrat printre primii cu media 9, 40
P.S.S: Imi pare rau pentru greselile gramatical, m-am grabit si plus ca e noapte si as vrea sa ma culc : 3 Noapte buna si va multumesc ca v-ati pierdut timpul cu intrebarea mea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce noroc ai, as vrea si eu sa fiu lasat in pace in banca laughing. Asa vin doi prieteni si ma tot freaca la cap in pauze nu pot sa ascult muzica de ei. Mergi la psiholog sau pur si simplu incepe sa vorbesti cu ei, te duci acolo la o bisericuta, astepti momentul oportun pana o sa poti zice si tu ceva, apoi te bagi pe felie acolo si aia e. Doar nu o sa te ia la bataie ca vrei sa ai si tu parte de o conversatie.

| nlko a răspuns:

Buna!
Unii se integreaza mai usor, alții mai greu. E normal...
"Dar toata lumea ma vede ca pe un ciudat, emo si nu prea vorbeste nimeni cu mine. Toti ma vad ca pe un tip sensibil si emotiv." -Atunci schimba felul in care te vad ei. Incepe sa te comporti diferit.
"deja s-au format bisericute"- încearcă sa intri in grupurile care iti plac si nu pleca direct de la ideea ca ei nu te baga in seama.
"altii ma si barfesc" - Si ce contează?! Toata lumea barfeste pe toata lumea. Nu trebuie sa iti pese si nu trebuie sa crezi tot ce spun ceilalti.
Legat de fostul "prieten"... Nu ai de unde sa stii chiar cum este acolo. Vreo sa spun, si tu i-ai spus ca totul e bine, nu?
"Tuturor le e bine, numai mie mi-e greu sa ma integrez" -aici chiar exagerezi. Cum ziceam mai sus, nu toti suntem la fel si nu toti ne integram la fel de usor, dar asta nu inseamna ca suntem sălbătici sau mai stiu eu cum.
"la inceput nu pot vorbii cu nimeni de rusine si de teama de a nu ma critica" - Sa presupunem ca te critica. Asta e, in 5 minute va uita ce a zis, dar tu te vei mai gândi la asta o groaza de timp inutil. Ignora criticile sau ia-le pe post de glume.
Legat de banchet, baluri: nu toata lumea le adoră, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mergi, sigur o sa gasesti ce sa faci.
Ca sfaturi: poti merge la un psiholog / încerci sa analizezi tu situația in minte si vezi unde gresesti etc.
Bafta!

| qPufarina a răspuns:

Du-te la un psiholog..cam asta te-ar ajuta..si eu am fost in depresie din cauza familiei si a prietenilor...nu stiu cum am facut sa nu imi mai pese.dar pur si simplu mi-am ocupat timpul cu altceva si nu m-am mai gandit..ma rog. sfatul meu e sa te duci la un psiholog, caci depresia nu este un lucru de care sa razi, sau sa faci misto.