| cristiantonea31 a întrebat:

Hey draga comunitate din TPU! happy am fost la un prieten acasa si a trebuit ca matusa mea sa ma sune ca sa-mi zica cand vine sa ma ia de la respctivul prieten... telefonul meu se descarcase si nu am putut raspunde la apelurile ei! iar acum sunt pedepsit din cauza asta!

Cum vi se ppare?

2 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Matusa ta(sau cine te-a pedepsit) are niste probleme cu capul.

Nu e vina ta ca s-a dus bateria.

Trebuia sa stabiliti de la inceput o ora la care sa vina, nu sa va bazati pe doar pe telefon.

| cflori a răspuns:

Din moment ce nu ati stabilit nicio ora,tu ar fi trebuit sa o contactezi cumva,daca tot erai la prietenul tau l-ai fi putut ruga sa-ti dea telefonul lui pentru cateva minute sa-ti bagi cartela sa stabilesti cu matusa ta cand sa vina.
Imi inchipui ca te simti nedreptatit din asemenea motiv de pedeapsa,dar gandeste-te ca ea s-a ingrijorat cand te stia intr-un anume loc,si dintr-o data aveai telefonul inchis.
Daca vrei sa scapi de pedeapsa,discuta cu ea, spune-i ca vei fi mai atent sau ca pur si simplu s-a intamplat si nu ai avut ce face. Daca nu merge, asta e, suporta si tu pedeapsa cat tine si-n rest ai grija sa nu se mai repete atata timp cat esti minor esti responsabilitatea familiei tale, dupa aceea nu va mai trebui sa dai socoteala pentru asemenea intamplari.
Bafta happy