| Anonimsilver a întrebat:

Hey! E abia decembrie, i know, dar totusi sunt curioasa, la anul voi fi boboaca (sunt clasa a opta) si vreau sa stiu cum va fi prima zi de liceu, cam ce sa fac adica... sunt genul de fata anti sociala care abia vorbeste cu cateva colege la scoala, in afara scolii am prieteni dar la scoala nu prea, sunt destul de anxioasa. Presupun ca la liceu pentru cei sociabili o sa fie usor dar am nevoie totusi de cateva sfaturi pentru ca... pentru mine o sa fie ceva mai greu.

Răspuns Câştigător
| TheSpell a răspuns:

În primul rând, când vei afla unde vei fi repartizată, pe net vor fi afişaţi şi cei care au fost repartizaţi în aceiaşi clasa. Adică colegii tăi.
Sunt şanse 100 că se va face un grup al clasei pe ceva reţea de socializare.
Caută grupul şi intră în el.
Sau pur şi simplu caută-i pe Facebook şi da-le cerere.
Zic pentru că eu când intrasem în clasa a 9-a, eu şi cu încă o tipă stăteam retrase şi în rest toată lumea vorbea cu toată lumea. Ca apoi să aflu că era un grup al clasei încă din iulie şi ei se cunoaşteau cu 2 luni înainte.
Şi a fost foarte naşpa că 2 saptmani să nu vorbesc cu mai nimeni, eu fiind la fel ca tine, timidă/ anti-socială.
În primele săptămâni faza cu 'sigur vei găsi şi tu o fată cu care să stai' ţi se va părea că nu există, dar, don't panic.
Vei găsi pe cineva. Cel mai probabil colega de banca.
Încearcă să stai lângă cineva mai sociabil, că te va corupe şi pe tine happy
N-o să încep să-ţi zic ' intră în vorba cu ei ' şi chestii, pentru că ştiu că pentru persoanele că noi e destul de greu. Eu am şi 'norocul' ca la fiecare gafă să mă fac mai rău ca un măr la faţă şi e destul de nasol.
În definitiv, îţi zic că primele săptămâni sunt ca dracu.
Dar poţi încerca, ţi-am zis, încercând să-ţi contactezi colegii, să nu fie aşa. Poate vei fi norocoasă şi va fi bine din primele zile, dar dacă nu e aşa, să ştii că e ceva normal şi nu trebuie să te sperii.
Baftă la examene!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii sociabila, nu te mananca nimeni.