| Chriistiinex a întrebat:

Hey guys! puteti sa imi definiti cuvantul"iubire" funda la cel mai bun raspbig grin

Răspuns Câştigător
| Đϋffγ a răspuns:

Pentru mine a iubi e sinonim cu a trai,completarea a doua suflete. Inafara de asta Iubire mai este intelegere, respect, daruire, afectiune, incredere, bunatate,fara tradare,loialitate,alaturare,fara minciuni, prietenie, familie.Si mai cred ca iubirea este sentimentul care ne face sa mergem mai departe, este elementul vital de care are nevoie un om, pentru ca, fara iubire poti avea orice, tot te vei simti neimplinit si gol. Eu cred ca asta este rostul omului in viata: sa iubeasca si sa fie iubit.

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Iubirea

Că totul este numai aparenţă,
Am înţeles-o prea târziu, acum.
Iubirea e o simplă diligenţă,
Ce se opreşte, când şi când, pe drum.

| KatnissEverdeen a răspuns:

Eu cred un singur lucru despre iubire-este o nebunie fara de care noi, oameni. n-am putea trăi!

| divide224 a răspuns:

Sentiment de afecțiune și admirație pentru cineva special.
Sentiment ce nu poate fi comparat.
Licarul din ochi la vederea celui drag.

| LittleBrunette a răspuns:

Mdaa... Cam asta e iubirea dupa mine : Sentiment de dragoste pentru o persoana de sex opus; sentiment de afectiune (si admiratie) pentru cineva sau ceva"¹, o definitie atat de scurta pentru o notiune atat de complexa. Dragostea, iubirea, amorul sunt trei sinonime pentru una din cele mai puternice sentimente umane. Toti am trait acest sentiment macar odata in viata dar oare suntem capabili sa-l definim? Ma intreb care este definitia data de suflet(inima) atunci cand simte iubirea? Definitia data de dictionar spune ca este sentiment de afectiune pentru cineva sau ceva, deci dragostea este prin esenta dragoste de ceva... Iubirea nu are limite! e cel mai frumos lucru de pe Pamant!:*