| IoanaIonicaIoa a întrebat:

Hey! Hai sa va explic problema mea...
Pai... Am 12 ani, iar mama mea nu ma lasa niciodata sa ies cu prietenii... Eu nu am pretentii sa ma lase pana tarziu dar macar pana pe la 8-9 ca acum e vara si se intuneca tarziu...
In privinta notelor de la scoala, nu e nicio problema pentru ca am numai 10 chiar daca am si un iubit...
Mama mi-a zis ca are incredere in mine dar nu are incredere in oamenii de pe strada... Ea considera ca daca stau inchisa in casa, nu sunt in pericol, iar eu i-am spus ca daca ar fi sa ne luam dupa cate pericole exista in viata noastra, am sta in casa si nici macar n-am respira...
De exemplu, ieri am scapat mai devreme de la scoala si totii colegii au fost in parc si vroiam sa merg si eu si am sunat-o pe mama, ea fiind la servici, si am intrebat-o daca ma lasa sa merg in parc cu clasa dar s-a enervat si mi-a zis sa merg direct acasa... Prima data am vrut s-o mint, sa-i zic ca mai stau totusi o ora la scoala pentru ca stiam ca nu ma va lasa...
Ce sa fac? Ajutor!

5 răspunsuri:
| YaHabibi a răspuns:

Mama ta iti vrea binele si te protejeaza! cand nu o sa mai fie o sa iti para rau de aceste sfaturi ca nu o sa mai aiba cine sa ti le dea..si o sa vezi ca o sa te lase sa iesi happy roag'o frumos si ai sa vezi ca functioneaza! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam toata lumea are la un moment dat problema asta, nu numai tu. Eu am 14 ani si ceva si tot nu pot sa merg unde vreau, cand vreau si cu cine vreau.
Cand e vorba de lucruri de astea, nu insist prea mult la mama, incerc sa il conving pe tata pentru ca merge mai usor cu el (nu tot timpul, dar de obicei).
Oricum ar fi, nu e bine sa ii minti pe parintii tai, zi-le adevarul si incearca sa ii convingi sa te lase. Daca nu reusesti uneori, asta e.

| phalas1 a răspuns:

Poti sa o rogi frumos. Daca tot nu te lasa poti sa o rogi frumos pana te lasa dar vezi sa nu cumva sa se enerveze ca ai pus-o...O rogi frumos pana te lasa dar vezi cum reactioneaza. Daca se enerveaza? Opreste-te. Tinand cont ca ai 12 ani nu prea e normal sa nu te lase afara macar pana la 8-9 dar isi face griji... poti avea o discutie cu ea pe tema asta daca stii ca nu o sa se enerveze, o prinzi si tu in toane bune happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ioana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Rainmaker a răspuns:

Buna Ioana!
Incearca sa discuti aceasta problema cu mama ta. Explica-i ca omul este un animal sociabil, ca daca te iubeste, nu trebuie sa te pastreze ca pe o comoara (ingropata), ca nu poti trai ca o pasare in colivie si poti gasi multe alte exemple.Ar fi bine s-o iei cu incetisorul. Politica pasilor marunti cum se zice. Cere-i pentru inceput sa-ti acorde cateva minute, apoi usor-usor mareste perioada.Sa fii punctuala si sa nu depasesti ragazurile acordate.In timp mama ta va constientiza ca iesirile tale nu reprezinta un pericol si problema ta isi va gasi rezolvarea.Ce sa mai zic?
Multa bafta!