| danielavinca a întrebat:

Hey ma contrazic cu o prietena despre cum se rezolva ecuatia : X la patrat plus x=45( x*x+x=45) nu e pentru teme dar va rog sa imi spuneti voi cum credeti ca se rezolva?

8 răspunsuri:
| elik a răspuns:

Este o ecuatie de gradul al doilea faci delta si aflii doua solutii. daca nu stii nici acum, sa ma anunti si iti rezolv eu.

| danielavinca explică (pentru elik):

Sincer nu stiu si ti-as fi recunoscatoare daca ai rezolva-o tot ce stiu e ca x trebuie sa dea 3laughing

| elik a răspuns (pentru danielavinca):

Ok atunci. deci avem:
xpatrat+x-45=0
delta=1+45*4=181 care nu iese la radical

| elik a răspuns (pentru danielavinca):

Si raspunsul nu este 3: 3patrat+3=9+3=12

| LaGrenouille a răspuns:

Modul de calcul al elik-ei e corect, insa nu ti-a explicat. Uite aici
xpatrat+x-45=0
delta=bpatrat-4ac
unde:
b=coeficientul lui x adica 1
a=coeficientul lui xpatrat adica 1
c=45

| elik a răspuns (pentru LaGrenouille):

Da..asa e.dar nu are delta intreg deci nu se poate rezolva frumos doar prin radical si ii mai naspa..si in niciun caz nu da 3

| danielavinca explică (pentru elik):

Am gresit eu era x*x+12x=45 si da 3 big grin

| elik a răspuns (pentru danielavinca):

Da..acum iesewinking