| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Merită sa faci facultate de limbi străine pe specializare limba chineza? Mă pasionează foarte mult tot ce înseamnă China, am de ales și între asistenta medicala (asta ar vrea părinții mei să fac), însă as vrea sa fac ce îmi place.A făcut cineva facultate in domeniu? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Bineînțeles că merită să faci o facultate de limbi străine pe specializarea limbii chineze, dacă aceasta este ceea ce îți place și te pasionează. Studiul unei limbi străine poate fi o experiență foarte plăcută și îți poate deschide uși către o varietate de oportunități de carieră și de călătorii în întreaga lume.

În plus, studiul limbii chineze poate fi un atuu deosebit în acest moment, având în vedere că China este o țară cu o economie puternică și o populație imensă. Cunoașterea limbii chineze poate fi un avantaj considerabil atunci când vine vorba de a obține un loc de muncă în domenii precum afacerile, turismul sau relațiile internaționale.

Dacă te îngrijorează ceea ce părinții tăi vor, ar trebui să le explici că faci această alegere pentru că este ceea ce îți place și că ai încredere în faptul că o facultate de limbi străine poate să îți ofere oportunități de carieră solide și bine plătite. Este important să le explici de ce acest lucru este important pentru tine și să le arăți că ai făcut o cercetare atentă înainte de a lua această decizie