| FinettiMlk a întrebat:

Hey! :* ok deci, sunt nehotaratabig grin filologie sau stiinte? unde e mai usor? normal. as prefera sa scap de mate deci, la filo nu faci asa multa mate in schimb faci latina si franceza etc.( eu nu am facut de loc franceza in 5-8 doar latina,engleza, germana) voi ce parere aveti?thinking Funda:*

Răspuns Câştigător
| withoutname29 a răspuns:

Buna. In cazul francezei, depinde de liceul pe care-l alegi. Sunt unele care au si germana si franceza, si poti sa-ti alegi daca vrei sa continui cu germana sau nu. Daca nimeresti un liceu in care se face doar franceza, nu e nicio problema. Si eu facusem germana in generala, iar profesoara de franceza m-a luat de la 0. In ceea ce priveste latina, nu e imposibila, daca inveti lucrurile de baza. La filologie, din clasa a 11a nu mai faci matematica, fizica, chimie si biologie, in schimb, o sa faci o materie care le va cuprinde pe toate, numita "stiinte".

6 răspunsuri:
| Smiiilee a răspuns:

Si eu sunt prinsa intre astea doua si chiar nu stiu ce sa fac insa as opta pentru filologie chiar daca este umpicuts mai grea decat s.s, ai mai multe oportunitati su filologia, ai din ce alege, Stiintele sociale, sunt mai usoare, dar nu prea ai din ce alege, in mare, ai aproape aceleasi oportunitati.

| FinettiMlk explică (pentru Smiiilee):

Da..cam asa m-am gandit si eu.O sa vad eu :-s.

| blueskies14 a răspuns:

La filo sunt si eu, e super. Partea nasoala e teza la latina, dar e usoara si ea. Iar prima si a 2a limba ce le-ai facut in a 8a le faci si in a 9a. Deci tu n-o sa ai treaba cu franceza. big grin

| FinettiMlk explică (pentru blueskies14):

Pai o s-a cam am treabathinking ca la noi e filo-germana si filo-romana si na eu clar ca ma duc la filo-romana si acolo fac franceza, dar ma gandeam sa i-au ore.thinking

| FinettiMlk explică (pentru FinettiMlk):

O sa * laughing (TPU a corectat "s-a" )

| xMysterioursLikee a răspuns:

Filologie, deoarece nu e asa de greu. E multa romana si limbi straine care te pot ajuta pe viitor mai ales daca vrei sa faci facultatea in strainatate sau sa lucrezi in strainatate. Si nu este asa de greu, e distractiv intr'un fel happy.