| LovelyGirl4ever2 a întrebat:

Hey! Sunt clasa a VI-a si as vrea sa stiu cat timp mi-ar lua sa invata germana (de la 0 sa zic asa).Si ma refer sa stiu destula germana pentru clasa a VI-a.
Profesoara noastra de anul trecut nu venea la ore...Si acum avem o profesoara care ne vorbeste doar in germana si ne da teste din ce nu ne-a preadat.Cum pot invata repede (daca se poate germana)?

As prefera sa o invat singura,nu cu o meditatoare (ca imi piere tot cheful cu meditatoarea.
Cat timp mi-ar lua sa invat, daca as face 7 ore de germana (fara cea de la scoala)?

Răspuns Câştigător
| Mihaelaa98 a răspuns:

Pai eu am invatat cateva cuvinte dupa cartille de colorat pentru cei mici. Unde iti si traducea si aveai si exercitii. E foartee greu sa inveti germana! CRedema, eu deja fac de juma de an si ma doboara, desi prind foarte repede. AI putea sa te documentezi dupa net, uitate la toate literele sa vezi cum se citesc in germana. Oricum zic sa iti cumperi foarte multee carti de germana si sa incerci sa rezolvii cat mai multe exercitii! Daca nu poti, puneti meditator! Bafta!

2 răspunsuri:
| edar a răspuns:

Ai putea de exemplu sa iti iei o carte care sa te ajute sa inveti si la fiecare sfarsit de capitol sa aiba cateva exercitii.eu asa am facut si ma descurc foarte bine la germana. dar sa stii ca nu e usoarawinking