| XanderLightBow a întrebat:

Hey, sunt din bucureşti, mă pasionează foarte tare artele plastice, şi caut neapărat un concurs, un curs undeva, orice.. Cred ca trebuie menţionat ca am 13 ani, caut se asemenea persoane care sunt sau au fost la liceul Tonitza ori oricine ce are aceeaşi pasiune ca mine. Eu îmi doresc de mult să ajung acolo şi să termin in studiu in arte plastice : http://desenez.net/index.php?action=profil&user=Alx%20Fi refly, https://www.facebook.com/alexandruionutstanescu?ref=tn_t nmn date se contact, într-un fel, am nevoie se persoane care se pricep ca să le pot aplica şi in ceea ce fac, să ne comparam stilul şi tehnicile, ustensilele.

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Măi Băiatule, eu sunt născut în 1954.
Am dat și eu la pictură în 1973.
Nu știam ce vor ăia ca să te admită, nu eram învățat să desenez și să pictez cu alții în aceiași încăpere, eram bolnav și aveam și ochelarii sparți și nu am intrat la pictură în anul respectiv.
Îți voi povestii mai multe când ne vom cunoaște personal.
În septembrie 1973 am întrat fără meditatori, cu media 10 la Facultatea de Fizică.
Pictura se făcea numai la zi!
Dacă făceai o facultate la zi, nu avei voie să faci a 2 a facultate tot la zi.
Am aflat despre asta, în anul 2 de facultate, de la un băiat din anul cinci, numit Nicu.
El mi-a spus că dacă termin Fizica la zi, nu voi mai putea face nici o dată Facultatea de Arte Secția Pictură, care se face tot la zi.
Omul mi-a zis, că el știe că nu ai voie să faci 2 facultăți la zi.
I-am zis că inventează el legi, ca să mă supere pe mine.
Nu că așa i s-a spus și lui în ultimul an de liceu, și a fost avertizat asupra acestui aspect, și că dacă l-au mințit pe el, minte și el, dar că să ma interesez eu, care este treaba.
În anul trei, am vrut să abandonez Fizica și să dau din nou la Pictură.
Nu m-au lăsat să fac asta, dar am repetat anul 3.
Am terminat facultatea de Fizică 4 ani și m-am dat Statul și apoi făcut și anul 5 de specializare, în Fizica Polimerilor.

Am terminat anul 5 în 1979.

Ulterior am lucrat numai în industrie.

Profa ta trebuia să fi întrat la arte în 1974 și să termine în 1978.
Ea a terminat facultatea în 1989, pentru că a intrat în 1985.
Deci ea a tot dat 11 sau 12 ani la rând, la Facultatea de Arte plastice sau respectiv la Facultatea de Arte decorative, până ce a reușit să intre, dar nu la pictură,
unde concurența era mai mare ci la tapiserie / textile de la Facultatea de Arte Decorative.

http://www.agero-stuttgart.de/......dreanu.htm
Cătălina CODREANU
(PICTURĂ)
S-a născut la 12 iulie 1955 în oraşul Galaţi. Este absolventă a Academiei de Art㠄N. Grigorescu” din Bucureşti, secţia Creaţie vestimentară, promoţia 1989.

Între anii 1989-1992 activează ca designer vestimentar la Centrocoop, iar din 1992 până în prezent, ca profesor de Educație Plastică. Din anul 1994 este membru a Uniunii Artiștilor Plastici din București, secția Grafică.

În 1973 se numea tapiserie textile și era la Facultatea de Arte Decorative nu se numea creație vestimentară!

http://fineartamerica.com/profiles/catalina-codreanu.html?page=1
http://fineartamerica.com/profiles/catalina-codreanu.html?page=2

Cine cumpără, pe banii lui, asemenea ciudățenii?

Ori este ceva ca lumea, ori este ceva strict decorativ, dar măcar să fie ceva frumos.

Oare ce să înveți Tu, de la o asemenea artistă plastică (?), care nu știe de capul ei!

Dacă mă asculți, Tu trebuie să înveți să desenezi foarte corect!