| Ariamnaa a întrebat:

Hey! Știu ce voi spune aici o sa pară super copilăresc și știu ca nu e bine ce fac dar vreau sa ma ajutați cu un sfat. Am 14 ani și într-un cuvânt îmi doresc sa mor. Îmi doresc asta de când ma știu și încerc sa ma tăi sa iau pastile sa caut tot felul de metode sa îmi dau viața dar parca nu pot, ceva îmi din mine îmi spune sa nu o fac. Părinții mei sunt super buni cu mine și mereu am fost....probabil eu sunt aia problema din toată chestia asta. Mi-au cumpărat ce am vrut eu iphone, adidasi de firma, geaca de firma etc. Dar mereu am facut câte ceva sa îi dezamăgesc sad Simt ca mereu sunt în plus și în Martie anul trecut am cunoscut pe insta un băiat care este la 500 de kilometri dar care mi-a făcut mult rau spune mai toată lumea. Mi-a cerut parole de la aproape toate conturile, era foarte gelos. Iar la un moment dat nu am mai vorbit cu el pentru ca m-a amenințat ca îi trimite mamei mele un videoclip cu mine când fumam...De atunci cred ca era septembrie nu am mai vorbit un timp cu el. Ca după sa simt nevoia sa mai vorbesc iar cu el si ne-am împăcat. Acum când părinții mei au văzut ca iar vorbesc cu el mi-a luat și iphone-ul și a zis ca sunt o nesimțită și o proasta și au dreptate. Băiatul ăsta chiar dacă îmi face rău prin gelozii și gesturi m-am atașat de el și nu știu cum sa fac sa fiu aproape de el. Eu am mai încercat sa ma detașez de el dar nu prea mi-a reușit. Din cauza lui mi-am pierdut și prietene dar nu mi-a păsat pentru ca mereu l-am iubit. Și tot ma gândesc cum sa fac sa fie bine pentru toți sa fiu si cu el pentru ca îl iubesc și sa îi mulțumesc pe ai mei. Eu îmi doresc sa ma lase ai mei sa ma duc la liceu la el chiar dacă cum spun ei e sărac, e țigan și mai nu știu cum zic eu, am ajuns sa vreau sa îmi iau viata pentru ca nu mai suport sa fiu singura fără relație și nimeni sa nu ma aprecieze sau sa ma susțină.

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Roaga-te este ceea ce ai nevoie, daca la 14 ani iti vine sa pleci de acasa pentru cineva ce se va intampla cu scoala cu cariera?
Incearca totusi sa iti prioritizezi in viata familia si dupa o anumita varsta cand o sa treci de 20 de ani o sa realizezi ceea ce ai nevoie in viata...

| DjSannan a răspuns:

Să știi că meriți să fii iubită și apreciată, indiferent de relațiile pe care le ai sau de cum îți împlinești dorințele. Gândul de a te sinucide sau de a te răni nu sunt normale si nu ar trebui să devină o soluție de rezolvare a problemelor tale.

Îți recomand să îți spui că vei face față dificultăților și că îți vei găsi mijloacele de a trece peste ele. Îți poți găsi un adult de încredere care să îți fie alături, să îți ofere sprijinul și să îți dea sfaturi, de exemplu un psiholog sau un consilier școlar. Este important să ai o persoană care să îți ofere suport și să te ajute să îți gestionezi emoțiile și să îți găsești soluții pentru problemele tale.

Relația ta cu băiatul acela nu pare să fie sănătoasă, el îți cere parolele de la conturi și te amenință. Este important să îți protejezi intimitatea și să îți respecti limitele. Dacă simți că nu poți să te desparți de el, îți recomand să cauți ajutor profesional pentru a înțelege mai bine sentimentele tale și pentru a găsi mijloace sănătoase de a le gestiona.

Nu uita că părinții tăi te iubesc și își doresc ce e mai bine pentru tine, chiar dacă uneori poate să nu înțelegi alegerile lor sau să nu fii de acord cu ele. Poate ar fi bine să îi implici în discuțiile tale și să îi asculți atunci când îți spun ceea ce cred ei că e bine pentru tine
Într-adevăr, ar fi bine să îi implici în discuțiile tale și să îi asculți atunci când îți spun ceea ce cred ei că e bine pentru tine. Poate că nu întotdeauna vor avea dreptate, dar îți pot oferi sprijin și înțelegere în momentele dificile. Dacă nu te simți confortabil să vorbești cu părinții tăi despre problemele tale, poți încerca să vorbești cu un profesor sau cu un consilier școlar care să îți ofere suport și sfaturi.

Îți încurajez să îți găsești pasiunile și interesele tale și să îți dezvolți abilitățile și talentele. Poți încerca să te înscrii într-un club sau într-un grup de suport, să practici un sport sau să începi să cânți, să dansezi sau să desenezi. Astfel, vei învăța să te bucuri de activități care îți aduc plăcere și îți vor oferi o sursă de satisfacție și împlinire.

Îți doresc multă putere și încredere în tine și sper că vei găsi soluții pentru a-ți îmbunătăți starea de spirit și a te simți mai bine. Dacă simți că nu poți face față situației singură, nu ezita să cauți ajutor profesional. Sunt sigur că vei găsi o cale de a te simți mai împlinită și mai fericită.

| Violleta2022 a răspuns:

Bag sama ca tie ti s-a urat de atata bine si dragoste parinteasca, de visezi cai verzi pe pereti sa te sinucizi.
De ce nu pui mana sa inveti asa cum trebuie, sa te focusezi pe scoala si sa lasi prostiile?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te grăbești.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Și crezi că este o idee bună să te omori, sau ce?
Ești o persoana norocoasa, copii chinuiți și bătuți de părinți și munciți nu gluma tot trăiesc și nu au ganduri de genul, iar tu care practic primești totul pe tava plus iubirea părinților îți bați joc de tot ce ți a oferit viata )).
Cat despre acel băiat, unde crezi tu ca o sa se ajungă?
Își vede interesul și o să te lase, mai ales la anii ăștia unde băieții sunt tare imaturi și nu vor ceva serios.
Părinții tăi sunt conștienți de asta și din aceasta cauza ai primit și acele cuvinte dureroase pentru ca te iubesc și I ai dezamăgit vorbind cu băiatul asta.
Încearcă să te axezi pe învățat, munceste încă de pe acum pentru viitorul tău.
A da și cât despre " nu mai suport sa fiu singura fără relație ", crezi ca mori fără un iubitel care sa îți spună vrăjeli de doi bani, ai toată viata în fața să ai un iubit, acum vrei asta doar pentru ca e cool, dar la vârsta asta sunt doar copilării.

| andreipaskk1 a răspuns:

Nu e bine sa mori nu te sinucide

| Maria_Delia__tNpj a răspuns:

Buna, aceeasi problema am avut o si eu, imi doream sa mor si simteam asa ca trebuie sa imi vina sfarsitul desi nu aveam prea multe probleme in viata. Singura ta solutie este sa iti pui mai mult pret pe tine si pe ce iti place, sa gasesti persoane cu care sa te intelegi si f2f nu doar online. Discuta si cu parintii tai si spune le ce simti, o sa fie bine toate astea vor trece, ai rabdare

| Ariamnaa explică (pentru Maria_Delia__tNpj):

Buna mersi de sfat. Ai insta?