| andra98ale a întrebat:

Hey TPU.Am mare nevoie de ajutor.Cine poate sa imi spuna ce trebuie sa scriu la analiza gramaticala a unui substantiv, pronume personal si predicat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La substantiv : felul (comun, propriu), numarul (singular, plural), genul (feminin, masculin), cazul, functia sintactica, si provenienta uneori (daca e provenit din adjectiv, sau verb etc).
la pronume personal : felul (pron.pers., pron pers de politete, etc), persoana, numarul, cazul, functia sintactica.
predicat: felul(verbal, nominal), persoana, numarul, diateza (activa, pasiva), conjugarea(uneori), modul, timpul
(si cam ata imi amintesc eu din gramatica) big grin

2 răspunsuri:
| Lidia_1948 a răspuns:

La substantiv : felul (comun, propriu), numarul (singular, plural), genul (feminin, masculin), cazul, functia sintactica, si provenienta uneori (daca e provenit din adjectiv, sau verb etc).
la pronume personal : felul (pron.pers., pron pers de politete, etc), persoana, numarul, cazul, functia sintactica.
predicat: felul(verbal, nominal), persoana, numarul, diateza (activa, pasiva), conjugarea(uneori), modul, timpul
(si cam ata imi amintesc eu din gramatica)

Funda? xD.
Bafta kiss!

| Mihaies a răspuns:

E poate prea întârziat răspunsul, dar unele lucruri privind analiza gramaticală pot fi găsite şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/