| cosmy22 a întrebat:

am nevoie de ajutor...am 16 ani 1.62 si 40 kg...parintii imi spun ca sunt prea slaba dar eu as vrea sa raman la ac greutate...dar ns cum sa fac deoarece cont sa slabesc...in fiecare zi iau micul dejun lapte cu cereal eintegrale la 11 un fruct pe la 3 mananc mancare gatita iar pe la 7 lapte cu orez legume sau fructe cu iaurt...nu mai mananc dulciuri sau paine iar care f rar(nu imi place gustul)ce as putea face sa ma mentin la ac greutate?

2 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Eu am aproape 14 ani (ii implinesc in aprilie) si am 1, 67(aproximativ). Pentru varsta mea, cred ca sunt mult prea inalta, dar am fost la un doctor si mi-a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez si sa pun mana sa mananc ca lumea! Am 55 de kg in prezent(au trecut 2 ani de cand am fost al doctorul respectiv.).Nu e bine sa fii slaba.Manaca,daca nu poti sa mananci mult, alimente care au o masa calorica mai mare.
Parerea mea este ca nu trebuie sa manaci mult dar greutatea ta este mult prea mica!

| drhotzu a răspuns:

De ce ai vrea sa ramai acolo? adica ar trebui sa ai ceva de genul cel putin 45-48 kg. sa stii ca fetele "schelet" nu sunt chiar atat de frumoase... (scuze daca am fost rautacios; dar asta este adv). chiar nun inteleg ideea asta de a fi piele si os... mergi un pic mai sus cu greutatea, (pana aproape de 50) si dupa poti sa te chinui sa te opresti, parerea mea de baiatwinking,
adica uite poti sa faci un sondaj, ceva de genu: care ar fi greutatea "frumoasa" 40 kg? sau 50kg? sau mai mult?
si vezi acolo ce ti se raspunde...