| SkyIsMyLimit a întrebat:

Hey..Tpu! Am o intrebare:Eu sunt in crestere..sunt fata..pana la ce varsta o sa cresc? Si..mai am o a doua intrebare:Cum as putea sa cresc 10 cm..intr-o luna..an...sa mai cresc in inaltime..sunt cam mica! Merci mult anticipat! Tehnici. explicate bine..raspunsuri amplificate.din experienta daca se poate!

Răspuns Câştigător
| andreeamaxim a răspuns:

Buna..depinde si de gena familei pentru ca daca parintii tai sunt mia mici de inaltime ..nici tu nu ai cum sa cresti foarte inalta ..iti spun din propria experienta.Nu depinde de varsta cat cresti tu ci de la cartilajul care este la genunchi, cat timp cartilajul acela este inchis poti sa cresti fara probleme, dar daca cartilajul s-a inchis arunci si cresterea ta in inaltime se va opri..si asta ti-o spun tot din propria experienta.Te sfatuiesc sa o rogi pe mama ta sa te duca la un control si s vezi daca cartilajul mai este inca deschis, apuca-te de un sport si fa tot posibilul sa te mai inalti un pic. Sper ca ti-am fost de ajutor.

1 răspuns:
| Rau1Alberto a răspuns:

Se zice ca corpul uman, creste pana la varsta de 20 de ani.
Sunt persoane care se dezolva in fiecare an, sau celalalte care se dezvolta la o anumita varsta foarte mult. 10 cm inseamna mult pentru 1 luna si chiar si pentru 1 an.
Daca iti doreseti asa de mult sa te inalti, fa sport(inot, handbal, basket) si asa vei observa ca in cativa anisori te vei dezvolta mai iute fata de normal. Daca nu ai ambitie de un sport, stai in casa si asteapta sa cresti normal.
Inotul-Dezvolta foarte bine toti muschi corpului si oasele la fel + ca este foarte bun pentru coloana.
Handbal-u & Bascket-u- Sunt bune pentru maini, picioare si in timp ce sari si sari. in timp te vei inalta.
Sper ca raspuns meu tiaa fost de folos big grin