| byaaaa a întrebat:

Hey TPU...Am o mare problemastraight face. DE ceva timp nu ma mai inteleg DELOC cu parintii meu. Cel putin cu mama.In sf am si eu o buna prietena cu care ma inteleg si mama nu o suporta.Mereu ma critica.Mereu imi vorbeste urat, iar cand are nervi mereu si-i varsa pe mine.straight face. Nuj ce sa mai fac.Va rog sa ma ajutati.Adevarul e ca nici eu nu sunt chiar "fata perfecta" dar totusi nici astfel de comportament nu cred ca merit. Nu mai suportstraight faceDAti-mi va rog ceva idei. Ce sa fac? Ce sa le zic ca sa-si schimbe comportamentul fata de mine?straight face

PS:Mentionez ca am 16 anibig grin

4 răspunsuri:
| Mihaela_3187 a răspuns:

ThinkingPositive ai un vot din partea mea!

| WeLoveIceCream a răspuns:

Hey Florina! pai, cea mai buna solutie pentru ca mama ta sa o accepte pe prietena ta, e sa prinzi tu un moment bun, at. cand mama ta e calma si nu ft nervoasa, si sa ii explici cat tii tu la prietena ta, cum te ajuta sau te influenteaza pozitiv in diferite activitati care stii tu ca ii place mamei tale sa te vada ca le faci, si sa ii scoti in evidenta calitatile. daca nu functioneaza, incearca sa o multumesti pe mama ta cu fapte care o bucura si prin cuvinte care o fac fericita. incearca sa ii cresti moralul si ai sa vezi ca va merge bine. faza cu "fata perfecta" este o mare prostie, ptk stii ca nimeni nu'i perfect si nici pe aproape. incearca sa nu o iei ca ceva ft personal, chiar daca este. fa un mic efort si va functionawinking. Succes mult si sper ca te-am ajutatwinkinghappy.Byebig grinbatting eyelashes

| OnlyGirl_5272 a răspuns:

Buna Florina! Deci.Cam aceeashi problm o am si eu numai ca in loc de mama e. Bunicamealaughing! Mda! Deci stiu cum e! Sfatul meu este :RELAXsmug! Toate lucrurile se vor aseza la locul lor! Las`ope mama ta un timp! Gandeste`te doar la tine!smug!:*>big grin

| star4all a răspuns:

Eu am 17 ani, si am exact aceeasi problema ca tine. Nu exista zi in care sa nu ma cert cu maicamea. Nu stiu cateodata cred ca ea cauta motiv de cearta serios. Incep sa nu o mai suport de loc. Mereu ma bate la cap, si cand ceva imi zice :" numa din cauza aluia cu care umbli, ai devenit un bagabont".

Si nu vad in a iesi seara la o bere inseamna a deveni bagabont? Urasc cand vorbeste asa de prietenii mei. Nici nu stiu cum sa o mai multumesc, invat bine si la scoala ii dau vesti bune una alta nu stiu ce dracu vrea de la mine.

Mna poate si varsta, da am inceput sa tot ii zic :"da mama, asa-i cum zici tu, da mama"... si cateodata chiar nu stiu despre ce vorbeste. Vad ca s-au calmat lucrurile. "Femeile" niciodata nu stii ce-i in capu' lor si cea mai mare prostie e sa le contrazici la concluzia asta am ajuns.

Deci cel mai bine ar fi sa zici ca ea sa ii dai dreptate da faci ca tine. Las-o pe ea sa fie cu inima impacata ca ea are dreptate si nu o mai baga inseama. Sau cand incepe sa faca scandal dintr-un **** minor, pleaca de acolo fara sa ii zici ceva se va calmawinking