| DanutzaBunnutza28 a întrebat:

am o problema cam mare si nu stiu cum sa scap de ea?! Sunt cam timida si asta imi cam distruge viata nu stiu ce sa fac? Cand vorbeste cineva cu mine ori nu raspund cu toata gura ori ma balbai. Cum scap de asta nu pot sa-mi inving teama sa spun ceva gresit si sa regret mai tarziu...
Va rog nu radeti si daca vreti sa fa bateti joc de mine mai bine nu raspundeti la intrebarea asta! happy

Răspuns Câştigător
| Emmeii a răspuns:

Bună.

Şi eu sunt o fire foarte timidă, şi am anxietate socială ( îmi e foarte greu să vorbesc cu persoane cu care nu am mai vorbit înainte ), deoarece mă pierd repede şi mă bâlbâi. Nu prea ai ce să faci, decât să încerci să treci peste, să te gândeşti că nu ai de ce să fii aşa, pentru că nu se poate întâmpla nimic dacă vorbeşti cu cineva şi-i spui exact ce ai de spus. Nici nu devii o tupeistă care spune tot ce-i trece prin cap, dar nici nu taci din gură şi-i laşi să-şi bată joc de tine. Ia atitudine şi exprimă-te când este cazul, o să ai de câştigat.

( Însă mulţi băieţi mi-au spus că timiditatea este o chestie drăguţă, deci nu ai de ce să crezi că timiditatea îţi distruge viaţa, poate fi un lucru bun dacă ştii să "îl foloseşti" ).

O zi bună să ai!

2 răspunsuri:
| pikachuaby a răspuns:

Cred că ești dependentă de părerea altor despre tine... ar trebui să-ți fie nițel P.O.H.U.I. ( cum se zice).
dacă te bâlbâi, încearcă să vorbești puțin cu un creion între buze, am auzit căă ajută...baftă.

| byanka1234 a răspuns:

Poti sa te schimbi. Si eu eram asa.
Cand vorbea cineva cu mine incepeam sa ma balbai si sa spun numai prosti.
Dar. Mi-am dat seama ca nu pot ajunge nicaieri. De la chestia asta nu mai poate sa vorbeasca nimeni cu Tine.
Sper ca te-a ajutat sfatul meu.