| claudiaclau a întrebat:

am si eu ceva de spus important pentru unii.Azi mi-a dat cineva o pisica persana stiind ca sunt moarta dupa pisici, iar eu nu stiu daca sa o pastrez. Sincer e superba, dar e foarte foarte mare are o blana imensa si mi-e frica sa nu inghit un fir de par de la ea. ce se poate intampla daca inghit cumva un fir de par? multa lume mi-a spus ca pot sa mor dar nu stiu ce sa cred. Mama a spus sa-i dau drumul afara, ea nefiind invatata acasa la mine, precizez ca este foarte mare si invarsta si cand o scot afara pleaca adica am scos-o afara doar cu supravegheatul. Parerea mea este ca as suferi mult daca as lasa-o sa plece fiindca deja m-am atasat foarte mult de ea.As vrea o parere sincera de la voi doar cine vrea sa raspunda ce sa fac cu ea? sa o pastrez? ce mananca ea? de fapt nici nu stiu cu ce a fost crescuta.si deocamdata sta numai sub pat O parere sincera vreau de la voi sa-mi spuneti oare daca ii dau drumul afara nu fuge inapoi?

Răspuns Câştigător
| Karin125 a răspuns:

Draga claudiaclau, aici vorbim de un animal foarte devotat unei persoane, da daca o ai de mai putin de 3 saptamania e posibil sa plece. Uite ce ar trebui sa faci: ia o cutiue ijn care sa incapa pisica si sa mai ramana spatiu( ai grija sa fie mai inalta ca sa nu sara pisica din ea!) pune o patura veche pe sub si o cutie pentru mancare pe care o gasesti la orice pet shop. Asta daca vrei sa o faci tu singura: Cu ceva mai multi bani poti lua de la pet shop o cutie speciala pentru pisici. Pisicile mananca in general granule pentru pisici si lapte, dar pentru siguranta poti sa intrebi un angajat de la pet sho ce mancare recomanda pentru pisici persane. Pune cutia la o distanta mare de patul tau deoarece firele de par de pisica iti pot aduce fie operatii fie moarte. Cu acest soi de pisica trebuie sa ai mare grija deoarece sunt foarte atasate de persoane dupa ce le cunosc. Spune mamei tale ca tu vei face tot ce iti sta in putinta ca sa ingrijesti pisica si ca nu o vei dezamagi daca te va lasa sa o tii. Insista si va da roade. Nu, NUsunt sigura dar cred ca daca o ai de putin timp trebuie sa o lasi sa se acomodeze la noul adapost.Te sfatuiesc sa maturi sau sa dai cu aspiratorul o data la doua, trei zile pentru a evita contactul cu mirosul de pisica precum si cu parul acesteia. Fii atenta daca locuiesti la casa sau la parter sa nu lasi geramul deschis deoarece pisicile sunt foarte bune cataratoare deci vor putea cu usurinta sa scape. Mai vreau sa iti spun ca pisicile sunt foarte foarte jucause si au nevoie de foarte multa atentie si iubire. Poti sa ii dai un ghem sau un soatrece de jucarie pe care il poti gasi peste tot in petshopuri. De asemenea tot din acel loc poti lua si o undita de jucarie de care este agatat un pestisor. Fie ca e matura, Fie ca e pui o sa te adore daca faci asta. Cam asta e tot ce pot sa iti spun despre pisici! Funda?

5 răspunsuri:
| claudiaclau explică:

Multumesc mult pentru ajutor!

| Danutz2111 a răspuns:

Intr-adevar este foarte periculos daca inghiti parul ei, poate duce si la deces. Dupa ce se invata mai mult cu tine si cu locuinta ta, o sa se intoarca tot timpul inapoi, asta daca o tratezi corespunzator. Cel mai bine ar fi sa ii dai Whiskas, pentru ca este o pisica de rasa. Daca simti ca nu poti sa ai grija de ea cel mai bine ar fi sa o dai altcuiva.

| Karin125 a răspuns:

Cu ceva mai multi bani poti lua de la pet shop o cutie speciala pentru pisici. Pisicile mananca in general granule pentru pisici si lapte, dar pentru siguranta poti sa intrebi un angajat de la pet sho ce mancare recomanda pentru pisici persane. Pune cutia la o distanta mare de patul tau deoarece firele de par de pisica iti pot aduce fie operatii fie moarte. Cu acest soi de pisica trebuie sa ai mare grija deoarece sunt foarte atasate de persoane dupa ce le cunosc. Spune mamei tale ca tu vei face tot ce iti sta in putinta ca sa ingrijesti pisica si ca nu o vei dezamagi daca te va lasa sa o tii. Insista si va da roade. Nu, NUsunt sigura dar cred ca daca o ai de putin timp trebuie sa o lasi sa se acomodeze la noul adapost.Te sfatuiesc sa maturi sau sa dai cu aspiratorul o data la doua, trei zile pentru a evita contactul cu mirosul de pisica precum si cu parul acesteia. Fii atenta daca locuiesti la casa sau la parter sa nu lasi geramul deschis deoarece pisicile sunt foarte bune cataratoare deci vor putea cu usurinta sa scape. Mai vreau sa iti spun ca pisicile sunt foarte foarte jucause si au nevoie de foarte multa atentie si iubire. Poti sa ii dai un ghem sau un soatrece de jucarie pe care il poti gasi peste tot in petshopuri. De asemenea tot din acel loc poti lua si o undita de jucarie de care este agatat un pestisor. Fie ca e matura, Fie ca e pui o sa te adore daca faci asta. Cam asta e tot ce pot sa iti spun despre pisici! Funda?

| dorcu a răspuns:

Pai eu as zice sa o pastrezi

| dorcu a răspuns:

Pai eu as zice sa nu ii dai drumul