| MissPussy a întrebat:

anul trecut mi-a venit prima oara menstruatia. am observat ca si anul asta si anul trecut in perioada asta de iarna imi intarzie menstruatia. am auzit niste chestii ca iti poate intarzia menstruatia si din cauza ca nu porti ciorapi si iti ingheata picioarele... e adev? asta e a doua luna cand nu imi vine menstruatia dar am dureri de burta. dau funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| elyfel a răspuns:

Sincer cred ca are legaura si cu ciorapii de partea cu inghetatul ar fi bine sa porti fetele sunt sensibile in perioada asta sa zic.Eu personal port ciorapi iarna, dar in legatura cu menstruatia care o ai de 1 an cred ca nu ti s-a reglat complet si de asta iti intarzie.Cel mai bine ar fi sa porti ciorapi cat despre menstruatie ti se va regla mai tarziu.

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna,
Menstruatia poate intarzia in mod natural, e de la sine si nu este nimic nou in asta. Tuturor fetelor li se intampla asta si e normal, stai calma.
Se poate datora unor medicamente, pierderii excesive in greutate, alimentatiei, hormonilor, efortului fizic, stresului, obezitatii.
Durerile de burta se pot datora si altor chestii nu neaparat menstruatiei. De exemplu, se poate sa fi racit la burta sau sa fi mancat ceva nepotrivit, sa fi facut un efort fizic intens etc.
Sper ca am ajutat. Nu cred ca ai de ce sa te alarmezi, chestiile astea se intampla. Totusi nu ar fi rau sa discuti cu mama ta macar. Craciun fericit!

| OtakuAmi a răspuns:

Heii. În perioada iernii suntem foarte sensibile. Din câte ştiu eu poate fi şi din cauza frigului sau poate din cauza că nu te-ai îmbrăcat corespunzător anotimpului. Dar nu spun neapărat că e din această cauză. Poate încă nu ţi s-a reglat sau din cauza alimentaţiei nereconspuzătoare. Unei prietene i s-a întâmplat să nu vină o luna şi ceva dar după i-a venit regulat. Sper că ţi-am fost de ajutor happy.