| KinderÐєℓicious1234 a întrebat:

Hey TPU,cand mi-a venit ciclul mi-a venit foarte putin, cam 4 linguri de 15 mililitri, dupa o scurgere maronie ...este ceva normal? am 15 ani de cand mi-a venit nu mi s a mai intamplat asa ceva, de fircare curgea foarte mult...

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Se poate intampla asta daca ai scazut brusc in greutate, daca ai racit sau ai o dereglare hormonala. Ai putea sa consulti si un medic ca sa te mai linistesti.

3 răspunsuri:
| RobertFHC a răspuns:

Poate sa-ti curga si la 16 ani.

| sellenaD a răspuns:

Lasand la o parte cantitatea ''prea exacta''hee hee.Da, li se mai intampla si altor persoane. Poate fi vorba de o dereglare hormonala, raceala la ovare, sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală ( izolată )!

Totuşi, este posibil să fie vorba de o afecţiune ovariană ( chist ovarian, etc. ) - deci, ar fi INDICAT să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.