| мιcнєℓℓє a întrebat:

Cand se foloseste ing si s in engleza, la sfarsitul verbelor? Stiu ca se folosesc la timpul prezent sau cv de genu. Explicati-mi cum imi dau seama ca la acel verb se pune ing sau s. Dau fundita.happy

Răspuns Câştigător
| Rebeeca17 a răspuns:

Se pune "ing" la prezent continuu, adica atunci cand faci o actiune pe moment.De exemplu : to eat - I am eating i chocolate now(Mananc o ciocolata acum) Daca mai ai ceva intrebari trimite`mi un mesaj!

2 răspunsuri:
| AboutMyMusiclife a răspuns:

Uite aici un site, sper sa-ti foloseasca http://www.englisch-hilfen.de/en/grammar/english_tenses.htm daca nu inte; egi ceva de acolo poti sa cauti pe google translate.Succes!

| AndreiAndu96 a răspuns:

Sunt multe de explicat
dar o sa iti spun cate ceva
la cele cunoscute ca si to sleep se pune doar la prezent de ex i am sleeping daca ai vreo nelamurire contacteaza-ma la idul smekherul_boy happy