| elena98 a întrebat:

Ce as putea sa fac in viata avand in vedere ca nu imi place matematica? Ce liceu si ce facultate as putea urma si ce devin dupa ce le absolv? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| mihai96alex a răspuns:

Buna! In privinta liceului, e destul de usoara decizia: poti sa dai la profil uman, adica la filologie sau la stiinte sociale. Asa ai doar doua ore de mate pe saptamana si nu dai bacul la matematica. In privinta facultatii...aici e putin mai delicat. Trebuie sa vezi ce te pasioneaza. Daca nu vrei matematica, atunci cred ca nu vrei nici fizica (sau chimie).Asa ca nu ai de ce sa ajungi intr-un domeniu legat de matematica, IT sau de inginerie. Poate ca nu vrei nici in zona economica. In fine, pana la urma o sa ai de unde alege: facultatea de litere, limbi straine, jurnalism, psihologie, istorie, geografie etc., poate chiar si dreptul(desi am auzit ca acolo e importanta economia). Alegerea depinde doar de tine. Oricum, ai timp destul, ca inca nu ai inceput liceul! Succes!

9 răspunsuri:
| andreeasmecheradesmechera a răspuns:

Doctor,asistenta,farmacista.Poti urma un liceu cu profilul chimie-biologie, iar mai apoi te duci la facultatea de medicina. Sper ca te-am ajutat.

| Elennaelle a răspuns:

Liceu cu specializare : stiinte sociale sau filologie, iar la fac depinde ce iti doresti si tu... Fac. de drept, stiinte, limbi straine. funda?

| AvrilLivigne a răspuns:

Iti dai seama ca sunt multi oameni care nu le place matematica, se pot face si ei ceva care nu necesita matematica multa, te duci la un liceu sa nu fie cu matematica intensivwinking

| crixus a răspuns:

Jurnalism=jurnalist. psihologie=psiholog. teatru=actor. faculatete de limbi=translator. drept=avocat. cam astea in vin in minte acum. Bafta :*

| V3n0m95 a răspuns:

Parea mea e ca nu ar trebui sa faci nicio facultate pentru ca nai sa gasesti facultate fara mate si in ziua de azi oricum faci facultate degeaba.

| sticksulet a răspuns:

Daca esti nascuta in '98(ca la numele de la user) inseamna ca esti de varsta meabig grin
Pai,nici mie nu-mi place matematica dar o invatbig grin nu strica niciodata.
Dar poti sa dai la un liceu la filologie bilingv franceza/engleza. Ce e drept e ca faci unele materii (biologie, fizica) in franceza/engleza dar matematica faci putina, pana in a 11a si nu dai bac la matematicahappy si mai departe te poti face ghid sau dai la turism. Una altabig grin Funda?batting eyelashes

| lightblueC a răspuns:

Poti face o gramada de chestii. Dai la liceu profil filologie sau stiinte sociale. Studiezi psihologia, si altele. In viata poti devenii psiholog, procuror, avocat, scriitor, profesor de romana, politist, poti lucra in criminalistica(trebuie sa-ti placa si istoria) Sunt o gramada de chestii.winking

| KatherineMe a răspuns:

Nici mie nu imi place matematica si sunt la filologie, poti sa faci si stiinte sociale.La facultate poti limbi, drept, medicina, ai multe optiuni.

| Rossey a răspuns:

Buna! Sunt foarte multe variante.Ai putea sa faci liceul de filologie.Cred ca acest tip de liceu este perfect pentru cei carora nu le place matematica.Cat despre facultatea, ai putea urma Facultatea de Drept(4 ani) si ai putea deveni avocat,notar,consilier juridic,(acestea sunt baza).In vremea noastra se plateste cel mai bine avocatura, iar dupa, notariatul.Sau daca iti place sa calatoresti si sa vorbesti limbi straine, ai putea face Facultatea de limbi straine si poti deveni stuardeza(baza). Liceul, il poti face tot pe cel de filologie.Sunt mai multe variante despre ceea ce poti deveni in viata.Eu ti-am dat doar cateva si sper sa-ti fi fost de ajutor.