| trixie13 a întrebat:

cum am zis, la sfarsitul lunii aprilie ma mut in luxemburg.Nu cred ca imi va fi asa de greu sa ma adaptez deoarece sunt o fire foarte sociabila, amuzanta si ma adaptez foarte repede si imediat imi fac 1-2 prieteni cu care sa merg acasa.Asta nu conteaza.Ma tem ca imi va fi greu, nu prea ma descurc cu franceza, darvb. foarte bine engleza.Ma tem totusi ca nu ma voi adapta cum trebuie, e una sa te muti de la o scoala la alta si una sa te muti dint'o tara in alta.Imi dati va rog niste sfaturi? Cine s-a mutat dintr'un oras in altul sau de la o scoala la alta? Imi dati sic ateva informatii despre luxemburg? Va multumesc mult. Dau fundita si vot. Astept informatii si sfaturi si decat sa raspundeti aproasta mai bine nu raspudneti deloc! mersi inca >odata:

Răspuns Câştigător
| oxana_9056 a răspuns:

Si eu am fost in alta tara (in Italia) da la inceput e greu.eu cand am plecat sincer nu stiiam sa vb italiana (chiar d'loc). Dar m-am adaptat destul de bine acolo.
Conteaza si comportamentul celorlalti fata de tinewinking. Eu am avut noroc sa gasesc niste persoane foarte intelegatoare, atat colegi, prieteni cat si profesori. Profesori m'au ajutat sa invat italiana(in special), si au avut rabdare deoarece cum am mai zis nu stiiam d'loc italiana.
Persoanele in general sunt prietenoase, nu neaparat toti dar majoritatea sunthappy.
Ai sa vezi ca o sa te adapteziwinking. Stai linistitahappy.
Informatii despre luxemburg nu stiu.
Succes!love struck si sper ca o'sa iti fie bine.si ca o sa te acomodezihappy