| WeRockYaaa a întrebat:

Cum imi pot controla visele? Pas cu pas, va rog.

15 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

In primul rand, e foarte dificil sa-ti controlezi visele intrucat visul reprezinta o proiectie a subconstientului. Subconstientul este partea ascunsa a creierului nostru.
Poti face un efort sa te gandesti la ce-ti doresti sa visezi inainte de culcare. Functioneaza si nu... Daca esti foarte obosita, nu te astepta ca a 2-a zi sa-ti amintesti prea multe

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,la mine totul functioneaza cam asa:daca inainte sa adorm ma gandesc la ceva frumos, orice imi place mie, noaptea visez frumos.Insa,sunt si nopti cand visez foarte urat, ma trezesc, apoi dupa un interval de timp ma culc la loc iar dimineata nu imi mai aduc aminte ce am visat.Nu stiu daca exista un mod prin care iti poti controla visele, pur si simplu vin de la sine, oamenii viseaza si frumos, si urat, nu este nimic iesit din comun in toata chestia asta.

| Eu_3237 a răspuns:

Eu imi pot controla visele.
Este ca o parola care incepe cu H.

| Eu_3237 a răspuns:

Eu chiar in noaptea asta am visat lucid.La inceputul visului nu am putut sa imi controlez visul dar cam la jumatate mi-am spus ca e un vis si ca pot face ce vreau. Spuneam cuvantul "car" sa imi apara o masina(random). Daca spuneam cuvantul "gun" cadea un glont din cer si lovea un obiect la intamplare. Spuneam cuvantul "iron stick" si imi aparea ca un fel de bat dar de fier.Si eu nu glumesc.Si nu m-am gandit deloc la vis. Daca nu ma credeti asta e.

| beeaify a răspuns (pentru Eu_3237):

Eu am visat azi-noapte o femeie cunoscuta. de fapt, meditatoarea mea. Și mi-am dat nu știu cum seama că e doar un vis și am vrut sa spun "E doar un vis" dar ceva nu mă lăsa să zic cuvântul 'vis'. Efectiv, mă chinuiam sa spun cuvântul ăla și nu am reușit.

| Lioninfinite a răspuns (pentru Eu_3237):

La fel mi se întâmplă și mieee

| FastAndFurious a răspuns:

A incercat si Jung sa explice asta si n-a reusit.
Cauta alt hobbybig grin.

| ILoveTacos a răspuns:

Se numeste visat lucid si uite cum se face:

Stai nemiscata, te concentrezi pe respiratia ta si pe bataile inimii timp de 15-30 minute.(se spune ca e mai bine sa incerci dupa ce ai un somn adanc de 6-10 ore)

Ar trebui sa te trezesti intr-un loc la intamplare, un loc pe care l-ai mai vazut sau in care iti doresti sa mergi.De acolo, poti controla tu totul.

Succes!

| Louuder98 a răspuns:

De obicei visezi lucrul la care te-ai gandit foarte mult, si care te-a framantat in zilele resprective. Primul pas e sa iti dai seama ca visezi, deoarece visul e doar o proiectie a gandurilor tare, apoi poti face totul ca sa fie in favoarea ta happy

| ancutz16 a răspuns:

Pur si simplu nu te mai gandi la ele

| Licurici07 a răspuns:

Pur si simplu te concentrezi mult pe acel vis si nu te gandesti la altceva. Daca cumva te trezesti dimineata, in timp ce visai ceva frumos nu trebuie sa te uiti pe fereasta. Vei uita ceea ce ai visat, iar daca te pui din nou la somn nu mai poti "intra" din nou in vis. Funda? happy

| andreiflavius a răspuns:

Pai poti de exemplu eu imi controlez visele cam mereu e foarte simplu cand esti in vis e ceva ciudat in el si iti dai seama ca esti in vis si til controlezi cum ai tu chef poti sa faci ce vrei cu el doar ca trebuie sa te concentrezi foarte mult in vis trebuie sa faci diferenta dinte vis si realitate nu e chiar foarte simplu dar daca stii sa faci diferenta dintre vis si realitate ti-l poti controla! Sper ca te-am ajutat

| beeaify a răspuns (pentru andreiflavius):

Eu azi noapte mi-am dat prima data seama că ceea ce am visat era vis. și am vrut sa spun "e doar un vis" dar ceva ma oprea sa spun 'vis'. Efectiv, nu puteam.

| andreistefana a răspuns:

Ine nu si-ar dori ca visele sale sa devina realitate? Nu este un text publicitar, ci o simpla intrebare, la care unii au gasit raspunsul. Mai precis, este vorba despre ceea ce se numeste visul lucid sau constient. Cu alte cuvinte, poti constientiza ceea ce visezi, si chiar sa intervii cateodata asupra actiunii care se deruleaza in vis. Cum este posibil sa se intample astfel?

Poate ca pare ceva simplu, insa visul constient nu este echivalent cu a controla mintea. Numai pentru ca visezi ca zbori, acest lucru nu inseamna ca realizezi ca, in fapt, esti in perfecta siguranta, in patul tau. Dupa cum faptul ca esti constienta ca visezi nu te ajuta neaparat sa poti exercita vreun control asupra a ceea ce se intampla pe durata visului. Nu ti s-a intamplat sa-ti doresti sa te trezesti si totusi, acest lucru sa nu fie posibil pe moment?

Odata ce ai inteles care este diferenta intre cele doua concepte (respectiv, visul constient si controlul mintii), poti invata cum sa visezi si sa fii, in acelasi timp, lucida. Ce ti-ai dori sa faci in vis? Sa escaladezi Everestul? Nu este imposibil, cel putin nu in lumea viselor...

Senzatia pe care o vei avea va fi una deosebit de intensa, intrucat creierul uman nu poate sa faca diferenta intre o actiune care se petrece in realitate si ceea ce se petrece in vis.

Cum ar trebui sa procedezi?

In primul rand, noteaza amanuntit ceea ce visezi (un minimum antrenament se impune). Imediat dupa trezire, descrie intr-un jurnal fiecare vis, fara a omite, pe cat posibil, nici un detaliu. Acest lucru te va ajuta sa te familiarizezi cu modul in care se desfasoara visele. Daca visezi in culori, ai sanse cu atat mai mari sa-ti amintesti cat mai mult din visul respectiv.

Cum vei sti ca ai facut progrese in ceea ce priveste visul constient? Atunci cand vei realiza (in timpul visului) ca ceea ce se intampla nu ar fi posibil in realitate. "Parea atat de real", spun multi despre visele lor. Aceste persoane ar mai trebui sa lucreze in ceea ce priveste visul lucid.

In fiecare seara, gandeste-te la ceea ce ti-ai dori sa visezi - sau pe cine, daca este vorba de o persoana. Imagineaza-ti cu lux de amanunte cum ar urma sa se desfasoare actiunea din vis, inclusiv replicile "personajelor". Poate ca nu se va intampla in prima noapte, nici in cea de a doua, dar momentul nu se va lasa mult timp asteptat...

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!