| Flllaaa a întrebat:

Cum sa scap de scoala? Aveti vreo ideee, ceva? Nu mai suport scoala, acum la 2 incep orele si-mi vine sa plang doar cand ma gandesc. crying crying
Pentru mine e un chin sa ma duc la scoala, nici nu vreau sa va simtitin asa cum ma simt eu cand e luni. Am unele perioade in care nu mi-e groaza de scoala, iar altele in care scoala e iad.
Cum sa scap de problema asta?

18 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pai sa scapi de scoala nu e greu.
Poti sa astepti pana in clasa a 10-a(atat e obligatoriu) sau poti pur si simplu sa nu mai mergi si ai alte optiuni : mergi la oi/vaci sau la munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E nevoie si de muncitori necalificati in lumea asta, din pacate pentru tine nu ii angajeaza nimeni fara diploma de bac

| Flllaaa explică (pentru suntserios):

Nu e din pacate ca eu oricum nu vreau sa muncesc niciodata.

| suntserios a răspuns (pentru Flllaaa):

Aha, pai atunci iti cauti o cutie de carton, si un loc in gara sa dormi si gata ai rezolvat problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flllaaa):

Esti doar puturoasa sau ai alergie la oameni?

| Flllaaa explică (pentru suntserios):

Haha. ce amuzant esti tu. Sigur ca n-am sa ajung niciodata asa, parintii mei ma iubesc mult asa ca are cine sa aiba grija de mine.

| Flllaaa explică (pentru anonim_4396):

Da, cred ca am alergie la oamenii aia prosti pe care-i intalnesc la scoala.

| suntserios a răspuns (pentru Flllaaa):

Vai draguta de tine, o sa te intretina mama si tata pana la 70 ani? o sa crapi de foame, ai sa devii scursura societatii, ai sa mananci de prin gunoaie... ca, surpriza pentru tine banii nu cresc in copaci. Ai sa vezi la -10 grade, dormind pe o banca in parc ce bine ti ar fi prins sa inveti cate ceva la scoala.

sau mai rau poate ajungi pitipoanca la TV sa iti arati curu pentru un colt de paine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flllaaa):

Atunci faci scoala liceul online de acasa. dar dupa ce i-ai zis lui serios se pare doar ca esti si puturoasa. nu e ca o sa aiba toata viata grija de tine parintii ce ai 12 ani? cand o sa moara ce o sa faic te sinucizi? maturizeaza-te

| Flllaaa explică (pentru suntserios):

Termina cu insultele. Cine esti tu sa-mi prezici mie viitorul?!

| suntserios a răspuns (pentru Flllaaa):

Stii ce inseamna a prezice?

Inseamna "a anunța dinainte ce se va întâmpla, orientându-se după anumite indicații prezente". Simplu si la obiect, banii in lumea asta se fac in 4 feluri mari si late. iar indicatiile prezente, adica ce zici tu acolo se transpune in urmatoarele modalitati pentru viitorul tau:

1. muncind fizic, aparent la tine iese din discutie.
2. cu capul, aparent la tine iese din discutie.
3. furand - aparent la tine e una din variante prin excluderea primelor 2.
4. si asta e valabila la femei, prin prostitutie - care aparent e o alta varianta a ta.

Cine sunt eu sa iti prezic viitorul? Un om matur, care stie ce inseamna viata cat de cat... stiu ca la 12 ani e plictisitor la scoala, dar cand o sa te loveasca viata in fata o sa ai un soc, vedem noi peste 10 ani. Realitatea e cruda, realitatea nu se bazeaza pe mamaica si taticul sa iti aduca ciocolata. Plangi acum sa nu plangi tot restul vietii.

| T0T a răspuns:

Eu in a 8-a incepusem sa am cosmaruri cu profa de istorie. Si nu eram singurul. Majoritatea clasei avea, ca povestea lumea. Asa profesoara. Nu puteai sa te misti, nimic si avea o privire...intrai in panica pur si simplu. Asa profesoara o data in viata am avut. Am fost singurul care a luat 10 la ea in teza, imi amintesc laughing Cred ca si singurul copil cu care se lauda la alte clase. Dar era de temut oricum. Tin minte cand a fost olimpiada, m-a obligat sa merg... Puteam sa refuz? A aruncat o privire d-aia zici ca vroia sa ma omoare. In fine cosmarurile alea ma speriau. Dar cel mai si cel mai mare cosmar era legat de matematica. Stii cum e? Sa dormi, somnul ar trebui sa fie ceva relaxant, si in timp ce dormi sa te vezi ca faci exercitii la mate laughing Asa cosmaruri, nu rezistam sa stau in ele. Ma trezeam. Asta e toti trecem prin asta. Eu mai am un pic si termin cu scoala. As fii vrut sa fiu a 11-a, acum nu mai aveam emotii de bac, si eram relaxat. O sa imi fie oarecum dor de perioada asta.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te mariti cu un arab.

| Flllaaa explică (pentru anonim_4396):

Ma marit cu tine! laughing

| jewnina a răspuns:

Doamne apara si pazeste

| EENkind a răspuns:

Ce ti s-a intamplat la scoala de a ajuns sa fie un iad? Urasti acea scoala sau urasti scoala in general? Si mai precis, ce urasti: locul? colegii? profesorii? faptul ca profesorii asteapta de la tine sa stii o multime de lucruri pe care tu nu le stapanesti? sau poate altceva? Gandeste-te ce mai precis nu iti place si poate iti va veni o idee sa imbunatatesti situatia.