| ℓσνє a întrebat:

Hey TPU.
Deci sunt foarte dezamagita. Astazi am vrut sa ies afara cu prietena mea cea mai buna (sunt fata), si am sunat-o. Ea mi-a spus " nu ies, nu sunt acasa ". Chiar acum am vorbit cu o prietena comuna noua, si mi-a zis ca au fost la snagov, la gradina zoologica si la mc. Daca ma intreba poate venea si eu sad. Si nu sunt geloasa. Stiam ca prietenele adevarate iti spun tot. Stiu ca suna aiurea, dar am intrebat-o unde e, si mi-a zis ca nu conteaza.
Este vina mea?
Ea este o prietena adevarata?
A procedat corect?
Multumesc pentru raspunsuri :*

16 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Hahaha "nu sunt geloasa" NUUU DELOOC, sincer hai sa iti zic ceva. E cumva obligata sa iti zica tot? sa te sune mereu? sa iesiti oriunde impreuna? Raspuns NU. Crezi ca prietenia inseamna sa faci orice impreuna cu cineva? NU. Poate a vrut sa se distreze si fara tine, poate s-a plictisit sa te vada, oricum ce vreau sa iti zic este ca oricine poate sa faca orice fara obligatii, daca eu vreau azi sa ies undeva fara tovarasu cel mai bun asta nu inseamna ca sunt nesimtit si rau.

| ℓσνє explică (pentru EnvyU):

Da, dar nu putea sa-mi spuna adevaral, unde este? Apreciam. Mersii de raspuns... happy

| pauula a răspuns (pentru EnvyU):

La baieti e mai simplulaughingFetele simt nevoia sa faca totul impreuna cu cineva.

| Etelca a răspuns:

Buna! Mi s-a intamplat si mie acum cam 2-3 ani cand mi-am sunat cea mai buna prietena si am intrebat-o daca mergem cu rolele la Primarie.Ea radea pe fundal si spunea ca nu poate.Cand am ajuns la Primarie am vazut-o cu altcineva si m-am dus la ea.M-a ignorat si s-a plimbat cu cealalta prietena.M-a durut tare mult, adica daca voia sa nu mai fim prietene, macar putea sa imi spuna. Oricum i-am zis ca nu mai vreau sa fim prietene si s-a sfarsit totul.Acum e la fel de rea,adica s-a mai purtat asa cu alti oameni in afara de mine,schimba prieteni cand se plictiseste de ei, ca pe niste sosete! Pot sa zic ca nu e vina ta, ci a ei pentru ca nu te respecta, nu e educata, nu este o prietena adevarata si nu a procedat corect! Ai grija cand iti alegi prietenii pentru ca pot fi cei mai mari dusmani ai tai.Pa! Sper ca te-am ajutat si o zi buna!

| ℓσνє explică (pentru Etelca):

Mersii de raspuns!happy

| Mysteriouss a răspuns:

Uite te'ai gandit ca poate prietena comuna minte? se mai intampla? dar este si varianta ca prietena ta sa nu fie cine pretinde sa fie. Prietenele Cele mai bune trebuie sa aiba incredere, sa fie sincere si orice ar fi nici ea nici tu nu ar trebuie sa va lasati balta una pe alta. Asa e normal. Pai din cate ne'ai spus nu este vina ta, si nu a procedat corect! Succes in relatia ta cu prietena asta pa pa

| ℓσνє explică:

Si mentionez ca am si stat toata ziua ca proasta in casa, plictisindu-ma.

| luniii a răspuns:

1 Nu este vina ta.
2 Nu nu este o prietena adevarata(prietenii in adevaratul sens al cuvantului ii numeri pe degetele de la o mana, restul poti sa ii numesti cunoscuti sau amici)
3 Nu din punctul meu de vedere daca tot nu vroia sa te cheme putea sa iti spuna ca i`a pormis altei fete ca iese doar cu ea in oras si ramane pe alta data.
4 Incearca sa nu te grabesti cand nominalizezi o fata sau un baiat ca fiind cel mai bun prieten/prietena deoarece in zilele noastre rar intalnesti asa ceva!
Pa-pa:*

| EvanescenceOne a răspuns:

Nu este deloc vina ta,si nu trebuie sa tesimti vinovata.
Eanu este o prietena adevarata,si eu am avut una,care a vrut doar sa profite de pe urma mea,dar am terminato cu ea,i-am zis verden fata ca nu o mai suport si ne-am certat,de atunci de abia ne mai salutam,dar daca intr-adevar tii la ea,nu face ca mine,incearca sa iti salvezi prietenia dar trebuie sa-i spui si ei ce ai pe suflet.
Ea nu a procedat corect deoarece daca iar fi pasat de tine tear fi sunat sa te anunte si sa te cheme si pe tine, nu sa te lase balta si sa iasa cu alta.
Si tu daca ai vazut ca nu mai vine sa va intalniti ar fi trebuit sa-ti suni o prietena sa iesi cu ea, si asa ai fi iesit si tu fara cea mai buna prietena a ta si cand ati fi vorbit la telefon nu ar fi teebui sa te simti prost ca nu tea chemat si pe tine.
Ma rog, eu vreau doar sa-ti zic ca nu trebuie sa suferi din cauza ei, poti sa-ti faci cate prietene vrei, si prietenilove struck

| BiiaB a răspuns:

Hei! Mi s-a mai intamplat si mie ceva de genul acesta prin anii trecuti straight face.
Ei bine, este un gest cam urat, in opinia mea.Cum ai spus si tu:putea sa-ti spuna.Insa poate a avut un motiv bun, intemeiat, poate a dorit sa petreaca si ceva timp cu prietena voastra fara altcineva.Intreab-o,nu ai nimic de pierdut. Daca a procedat corect? Ei bine, nu chiar, doar daca, cum spuneam, a avut un motiv intemeiat.Intr-o relatie de bf, se mai intampla si asemenea "nenorociri", ca sa le spun asa happy, dar asta nu inseamna neaparat ca nu-ti mai este prietena adevarata. Daca greseala se repeta si se repeta inseamna ca sunt ceva probleme in aceasta relatie.Insa la tine nu pare sa fie cazul.Si,hei! ea a spus "nu ies,nu sunt acasa",cel putin ti-a spus ca nu e acasa nu cum mi s-a intamplat mie,sa-mi spuna ca"nu pot, am treaba " si peste ceva timp o vad pe strada laughing).
Oricum, cum spuneam, intreb-o, nu ai nimic de pierdut!:*
Succes!

| ℓσνє explică (pentru BiiaB):

Acum e on pe mess, si are numai statusuri gen " Ce distractie azi laughing". Off... sad

| BiiaB a răspuns (pentru ℓσνє):

Bine ca mi-ai spus.Se poate sa o fi deranjat ceva la tine? Ai neglijat-o cumva? Ai facut ceva care crezi ca a deranjat-o? Uite, eu tot imi mentin parerea de a o intreba straight face..Este o situatie trista, si nu crezi ca ar fi pacat sa pierzi o prietenie fara nici macar sa stii motivul?
Sa ma tii la curent :*!

| cristallchristine a răspuns:

1. nu e vina ta
2. nu ..nu e deloc o prietena adevarata
3. nu a procedat corect (putea sa te cheme)
4.am patit-o si eu dar am "scapat" de asa numita prietena, ceea ce te sfatuiesc sa faci si tu daca te mai minte.
funda:X:Xpuppy dog eyes

| ℓσνє explică (pentru cristallchristine):

Multumesc de raspuns, astept si alte pareri :*

| PiceHopeLove001 a răspuns:

Mai si mie mi s-a intamplat, nu stiu ce se intampla eu o sun mereu MEREU cand plec undeva``Hei mergi cu mine?`` Ea nu. dar bine ca eu mai am si probleme cu semnalu`. Saptamana trecuta am iesit in parc si am vorbit mult cu ea si mi-am dat seama ca gresisem amandoua.Dar la tine... nu stiu vorbeste cu ea si intreab-o.Sau poate ca nu vrea sa te tina dupa tine, poate vrea spatiu, nu stiu.
Doar. Vorbiti!

| ℓσνє explică (pentru PiceHopeLove001):

Eu mereu o sun cand merg undeva, daca vine si ea.Ea de cele mai dese ori ma refuza. Eu mereu ma bag in vorba cu ea si chestii din astea.
M-am si mirat cand am auzit ca au vizitat si s-au plimbat peste tot.
Ma bucur pentru ele, dar puteau sa-mi spuna si mie. Mersii de raspuns :*