| Dulcika50 a întrebat:

ei bine, maine incepe scoala, pentru mine e prima zi de liceu.Sunt foarte emotionata...si as vrea sa va cer un sfat! Adica vreau sa spun,da m-am pregatit,mi-am cumparat tot ce-mi trebuie,rechizite,mi-am luat niste haine dragute,imi fac bucle, manichiura ma rog, nu conteaza.Pe de o parte as vrea sa inceapa scoala, pe de alta parca nu.Dar am niste emotii chiar foarte mari.De ce? Pai, sunt o fata destul de timida, ma deschid doar in fata anumitor persoane si nu stiu daca ma voi integra foate bine.Nu stiu cum se vor comporta colegii cu mine,adica eu sper ca totul va fi bine,as vrea sa incep o alta viata,in fond imi pot face noi prieteni,nu ma cunoaste nimeni.Dar tot am mari emotii. Sper ca ma intelegeti.Ce credeti, cum ar trebi sa ma port, ce ar trebui sa fac?
P.S.Mai e cineva la Spiru Haret din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai bine este sa te porti normal, fara sa incerci sa pari ceea ce nu esti. Daca stii pe cineva, in primele zile poti sta cu acea persoana. Daca nu stii pe nimeni, incearca sa te uiti printre persoanele care sunt in clasa cu tine si sa vezi cu cine crezi ca te-ai potrivi cel mai bine. Iar apoi te poti duce sa faci cunostinta. Veti face oricum cunostinta intre voi la inceput, dar te poti duce pe langa persoane cu care ti se pare ca te-ai intelege. In clasa a IX-a sunt putine persoane care deja se cunosc intre ele, asa ca stai linistita nu esti singura in situatia asta.

5 răspunsuri:
| Mihai239 a răspuns:

Pai incearca sa faci glume sa fi amuzanta

| Alex202020 a răspuns:

Parerea mea e ca in primele 2-3 zile sa stai cu persoane pe care le cunosti (vecina, prietena, fosta colega, etc) si dupa aceea sa incepi sa comunici si cu ceilalti colegi. In aceeasi situatie ma aflu si eu numai ca Slava Domnului in clasa in care sunt eu am vreo 10 prieteni. Bafta si mult succes in noul an :*

| Dulcika50 explică (pentru Alex202020):

Chestia e ca eu nu cunosc pe nimeni in aceasta clasa, dar multumesc...si bafta si tie in noul an!

| Alex202020 a răspuns (pentru Dulcika50):

Multumesc!